Z dělníků, jimž vezmou práci roboti, se stanou ošetřovatelé. Ministerstvo má plán, jak toho docílit

Jan Prokeš Jan Prokeš
11. 5. 2017 8:09
V příštích dvaceti letech bude v Česku digitalizací ohroženo asi 408 tisíc pracovních míst. Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo plán, jak s negativními důsledky čtvrté průmyslové revoluce bojovat. Navrhuje například nižší zdanění práce v sektoru sociálních služeb, kam by mohli přecházet lidé, které digitalizace připraví o místo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Sociální služby by se měly stát hlavním zaměstnavatelem lidí, kteří přijdou o práci v důsledku takzvaného průmyslu 4.0. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) hodlá tento přechod pracovníků podpořit nižším zdaněním práce v sociálních službách nebo ve zdravotnictví. Personálu v domovech důchodců či nemocnicích je v tuzemsku stále nedostatek.

"S ohledem na budoucí demografický vývoj se jako vhodné jeví podporovat především sektor služeb v oblasti sociální, ve zdravotnictví a důležitou oblastí podpory může být také oblast vzdělávání," říká mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Nižší zdanění práce ve službách je jen jedním z návrhů, které MPSV představilo v rámci akčního plánu Práce 4.0. Tím chce bojovat proti hrozbám čtvrté průmyslové revoluce. Novými technologiemi, třeba stále masivnějším nasazováním robotů, jsou momentálně nejvíce ohroženi málo kvalifikovaní pracovníci v logistice, dopravě, výrobě nebo administrativě.

Nedostatek pracovníků v sociálních službách přiznává Adam Šůra z Diakonie, která v tuzemsku poskytuje služby seniorům nebo postiženým lidem. Sociální služby podle něj nejsou v době hospodářské konjunktury schopné konkurovat nabídkám práce ze soukromého sektoru.

"Lidé si radši vyberou méně náročnou práci za více peněz. Práce u pokladny v supermarketu je sice více rutinní, ale dostanou za ni o několik tisíc více," říká Šůra, který by návrh ministerstva uvítal.

Se selektivním snižováním daní ale nesouhlasí Hospodářská komora. "Vláda by si měla plně uvědomit dopad vysoké ceny práce na konkurenceschopnost českých podniků v Evropě i ve světě a sebrat odvahu to změnit," říká její mluvčí Miroslav Diro. Podle něj by proto snížení ceny práce mělo být plošné.

"Co se týče zdanění práce, jsme na tom spolu s Italy a Francouzi nejhůře v rámci zemí OECD," dodává Diro s tím, že současný hospodářský růst dává vládě k daňové reformě ideální podmínky.

Proti dílčím zásahům do daňové soustavy jsou i odboráři, kteří přitom na akčním plánu s ministerstvem spolupracovali. "Trvale kritizujeme zaplevelení daňové soustavy množstvím výjimek. Proto by takovéto snížení daní mělo být přijato s jejich komplexnější změnou," říká Jana Kašparová, tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů. "Návrh MPSV vnímám jako signál, který ale musí být z hlediska všech daňových zákonů vzájemně vyvážený," dodává.

Další návrhy ministerstva se týkají oblasti vzdělávání. Vzhledem k tomu, že robotizace výroby bude vyžadovat také více lidí pro jejich ovládání a servis, bude klíčová zejména digitální gramotnost. Lidé se navíc budou muset neustále vzdělávat.

Jak ukázal průzkum společnosti Manpower, který agentura provedla mezi zaměstnavateli po celém světě, 65 procent pracovních pozic, které bude vykonávat generace dnešních studentů, ještě ani neexistuje.

Finanční podpory od státu by se mohly dočkat firmy, které nejenže zaměstnají pracovníky s nízkou kvalifikací, ale rovněž budou investovat do jejich dalšího rozvoje. Ve hře je také vznik vzdělávacího fondu, kam by přispívali zaměstnavatelé i stát, a z něhož by bylo vzdělávání financováno.

"Z našeho pohledu je mnohem důležitější zaměřit se na systémové změny ve školství, například zavedení prvků duálního vzdělávání," vyzývá k větší spolupráci škol a firem Milan Šlachta, generální ředitel společnosti Bosch pro Česko a Slovensko. Podle něj je důležité také to, aby nově otevírané středoškolské obory reagovaly na aktuální potřeby trhu práce. To chce ministerstvo řešit skrze nabídku specifických rekvalifikací, které by mohly trvat až rok a byly by více navázané na aktuální potřeby tuzemských firem.

Náklady navrhovaných opatření zatím podle ministerstva nelze odhadovat, řadu z nich je potřeba ještě detailně analyzovat.

Podle loňské studie OECD bude v Česku v příštích dvaceti letech ohroženo zhruba 408 tisíc pracovních míst a dalších 1,4 milionu pozic projde kvůli čtvrté průmyslové revoluci razantní změnou.

Jestli digitalizace povede k poklesu zaměstnanosti, ukáže podle Šlachty až čas: "S ohledem na aktuální nedostatek pracovníků na trhu práce a demografický vývoj v Evropě je nasazení techniky jedním z mála řešení."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy