Největší investice v historii ČVUT. V kybernetickém centru vědci vytvoří svět 4.0

Markéta Hronová Markéta Hronová
2. 5. 2017 20:00
Nový Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky je největší investicí v historii univerzity. Zaměří se na práci s nejmodernějšími technologiemi. Spolupracuje s firmami, jako je Siemens či Škoda Auto, ale chce zapojit i malé a střední firmy. Otevření se zúčastnili i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.
Otevření robotického centra ČVUT
Otevření robotického centra ČVUT | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Budova nově otevřeného Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) vypadá jako obalená igelitem. V úterý ji oficiálně "rozbalil" rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Petr Konvalinka za účasti prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky.

Institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK)

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK), kde má do roku 2020 pracovat 350 výzkumníků, nabídne nejmodernější dostupné technologie. Na místě budou 3D tiskárny, roboti včetně těch spolupracujících s lidmi i moderní pásové přepravníky pro lepší simulaci různých částí výroby. Má sbližovat univerzitu s průmyslem v rámci programu Industry 4.0. Budou zde tři Centra excelence. Institut z většiny financuje stát, ale očekává se také, že by dotace z Evropské unie mohly získat i jednotlivé projekty, na kterých se bude v centru pracovat.

Zdroj: Markéta Hronová

"Po deseti letech práce můžeme konečně oznámit, že je hotovo. Vznikla budova, která je unikátní nejen architektonicky, ale především tím, co se v ní bude odehrávat," prohlásil na slavnostním zahájení rektor Konvalinka.

V současnosti už centrum zpracovává pět projektů. "Týmy povedou odborníci českého původu, které se nám daří stahovat ze zahraničí zpět do České republiky. Budou tu vychovávat své mladé nástupce," uvedl ředitel CIIRC Vladimír Mařík.

Nový ústav se zaměří například na automatické řízení, robotiku a umělou inteligenci, ale bude se zabývat také návrhy rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikací v medicíně.

Podle Maříka vybuduje centrum první český testbed, což je experimentální robotické pracoviště. To ke spolupráci přilákalo řadu významných firem včetně Siemensu či Škody Auto. Chtějí se ale zaměřit také na podporu malých a středních českých podniků.

"Věřím, že centrum bude jedno z míst, kde se bude spoluvytvářet digitalizace průmyslu. Jak to zvládneme, ukáže, jestli se zařadíme mezi země, které budou technologie jen transferovat, nebo mezi ty, kde budou nové technologie vznikat," dodal premiér.

Sobotka upozornil na to, že se hodně pracovních míst nahradí roboty a zároveň vzniknou nové pozice, na což by se mělo české školství výrazně připravovat.

Teprve jsme se nastěhovali, říkají zaměstnanci

Chodby ještě voní novotou a většina místností je prázdná. "Stěhovali jsme se teprve před čtrnácti dny, takže je to všechno takové provizorní," vysvětluje Lenka Lhotská, vedoucí skupiny zabývající se kognitivní neurovědou a celkově využitím nejmodernější techniky v medicíně.

V jejím týmu je například i Jiří Spilka, jenž pracuje na zařízení, které dokáže monitorovat tep plodu před porodem a správně vyhodnotit, zda dítě dýchá a kdy se jeho stav zhoršuje. 

"Přístroje měřící tep máme už dnes, ale doktoři příliš neumějí signál aktivity číst. A když už to umí, neshodnou se mezi sebou. Na interpretaci záznamů se doktoři shodnou jen ze 70 procent," popisuje Spilka. Jejich zařízení už je v tuto chvíli úspěšnější v odhalení toho, že se dítě dusí a je potřeba jednat.

Spolupracují s porodnicí U Apolináře a klinikou v Brně. "Posílají nám data, se kterými pracujeme. Na sál nemůžeme," vysvětluje Spilka. I on odešel do ciziny a vrátil se před dvěma lety proto, aby pracoval v CIIRC.

Kvůli novému institutu čelí rektor Konvalinka kritice v rámci univerzity. Minulý týden se ho už podruhé pokusil odvolat akademický senát. Kritici mu vyčítají zejména to, že na stavbu nového institutu padlo hodně peněz ze společného fondu univerzity. Konvalinka ale krizi přestál. 

"Myslím, že po dnešku je jasné, že to byla záslužná věc. Doufám, že boje už ustanou, ale nejsem tím, kdo je vyvolává. Já jen bráním budoucí vývoj vědy a výzkumu v této zemi," dodal rektor.

 

Právě se děje

Další zprávy