Největší investice v historii ČVUT. V kybernetickém centru vědci vytvoří svět 4.0

Markéta Hronová Markéta Hronová
2. 5. 2017 20:00
Nový Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky je největší investicí v historii univerzity. Zaměří se na práci s nejmodernějšími technologiemi. Spolupracuje s firmami, jako je Siemens či Škoda Auto, ale chce zapojit i malé a střední firmy. Otevření se zúčastnili i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.
Otevření robotického centra ČVUT
Otevření robotického centra ČVUT | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Budova nově otevřeného Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) vypadá jako obalená igelitem. V úterý ji oficiálně "rozbalil" rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Petr Konvalinka za účasti prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky.

Institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK)

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK), kde má do roku 2020 pracovat 350 výzkumníků, nabídne nejmodernější dostupné technologie. Na místě budou 3D tiskárny, roboti včetně těch spolupracujících s lidmi i moderní pásové přepravníky pro lepší simulaci různých částí výroby. Má sbližovat univerzitu s průmyslem v rámci programu Industry 4.0. Budou zde tři Centra excelence. Institut z většiny financuje stát, ale očekává se také, že by dotace z Evropské unie mohly získat i jednotlivé projekty, na kterých se bude v centru pracovat.

"Po deseti letech práce můžeme konečně oznámit, že je hotovo. Vznikla budova, která je unikátní nejen architektonicky, ale především tím, co se v ní bude odehrávat," prohlásil na slavnostním zahájení rektor Konvalinka.

V současnosti už centrum zpracovává pět projektů. "Týmy povedou odborníci českého původu, které se nám daří stahovat ze zahraničí zpět do České republiky. Budou tu vychovávat své mladé nástupce," uvedl ředitel CIIRC Vladimír Mařík.

Nový ústav se zaměří například na automatické řízení, robotiku a umělou inteligenci, ale bude se zabývat také návrhy rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikací v medicíně.

Podle Maříka vybuduje centrum první český testbed, což je experimentální robotické pracoviště. To ke spolupráci přilákalo řadu významných firem včetně Siemensu či Škody Auto. Chtějí se ale zaměřit také na podporu malých a středních českých podniků.

"Věřím, že centrum bude jedno z míst, kde se bude spoluvytvářet digitalizace průmyslu. Jak to zvládneme, ukáže, jestli se zařadíme mezi země, které budou technologie jen transferovat, nebo mezi ty, kde budou nové technologie vznikat," dodal premiér.

Sobotka upozornil na to, že se hodně pracovních míst nahradí roboty a zároveň vzniknou nové pozice, na což by se mělo české školství výrazně připravovat.

Teprve jsme se nastěhovali, říkají zaměstnanci

Chodby ještě voní novotou a většina místností je prázdná. "Stěhovali jsme se teprve před čtrnácti dny, takže je to všechno takové provizorní," vysvětluje Lenka Lhotská, vedoucí skupiny zabývající se kognitivní neurovědou a celkově využitím nejmodernější techniky v medicíně.

V jejím týmu je například i Jiří Spilka, jenž pracuje na zařízení, které dokáže monitorovat tep plodu před porodem a správně vyhodnotit, zda dítě dýchá a kdy se jeho stav zhoršuje. 

"Přístroje měřící tep máme už dnes, ale doktoři příliš neumějí signál aktivity číst. A když už to umí, neshodnou se mezi sebou. Na interpretaci záznamů se doktoři shodnou jen ze 70 procent," popisuje Spilka. Jejich zařízení už je v tuto chvíli úspěšnější v odhalení toho, že se dítě dusí a je potřeba jednat.

Spolupracují s porodnicí U Apolináře a klinikou v Brně. "Posílají nám data, se kterými pracujeme. Na sál nemůžeme," vysvětluje Spilka. I on odešel do ciziny a vrátil se před dvěma lety proto, aby pracoval v CIIRC.

Kvůli novému institutu čelí rektor Konvalinka kritice v rámci univerzity. Minulý týden se ho už podruhé pokusil odvolat akademický senát. Kritici mu vyčítají zejména to, že na stavbu nového institutu padlo hodně peněz ze společného fondu univerzity. Konvalinka ale krizi přestál. 

"Myslím, že po dnešku je jasné, že to byla záslužná věc. Doufám, že boje už ustanou, ale nejsem tím, kdo je vyvolává. Já jen bráním budoucí vývoj vědy a výzkumu v této zemi," dodal rektor.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy