Rezervovali si byty, které ještě nestály. Připlaťte si, nebo máte smůlu, tlačí teď developer

Adam Váchal Adam Váchal
8. 12. 2016 15:00
Stovkám klientů, kteří si zarezervovali byt u developerské společnosti Ekospol, končí dočasné smlouvy garantující, že na ně byt počká za nezměněnou cenu. Firma nabízela byty, na které ještě neměla potřebná povolení, a kvůli úředním průtahům je nestihne včas postavit. Tržní ceny mezitím výrazně stouply. Proto teď odmítá rezervace prodloužit – lidé si stále mohou byt koupit, ale za vyšší cenu.
Ekocity Hostivař
Ekocity Hostivař | Foto: Ekospol

Praha – Developerská společnost Ekospol podnikatele Evžena Korce začala loni prodávat stovky bytů, které měla teprve v plánu postavit. Od zájemců vybrala rezervační poplatky, které zaručovaly, že na ně vybraná nemovitost "počká" a nezvýší se její cena. Přesto se někteří klienti těchto bytů za slíbenou cenu nedočkají. Dva projekty nabraly zpoždění, kupcům mezitím vypršela platnost rezervačních smluv a developer je odmítl prodloužit.

"U Ekospolu jsme si loni na jaře rezervovali byty v areálu Ekocity Hostivař a Panorama Kyje. Hostivař se měla začít stavět na začátku roku 2016. Dosud k tomu ale nedošlo a koncem listopadu nám developer odmítl prodloužit končící platnost rezervačních smluv," říká Michal Macháček, zastupující devět lidí, kteří si byt rezervovali. Ekospol od každého vybral zálohu 10 tisíc korun.

"Poškození klienti teď dostali od Ekospolu jen neurčitý příslib, že si v budoucnu mohou byty přednostně rezervovat. Už ale za jiných finančních podmínek," upřesňuje Macháček. Kolika zákazníků se problém týká, firma neuvedla – podle neoficiálních informací jde zhruba o 850 lidí.

Oba projekty nabraly zpoždění kvůli průtahům s vydáním územního rozhodnutí. Podle developera za to mohou stavební úřady. "Pro Ekocity Hostivař jsme o územní rozhodnutí požádali v březnu 2015 a jeho vydání jsme v souladu se zákonnými termíny předpokládali v srpnu téhož roku," upozorňuje šéf developerské firmy Korec.

"Stavební úřad vedl zdlouhavé řízení a vyžadoval další doplňující posudky. V červnu 2016 naši žádost zamítl se strohým konstatováním, že stavba není v souladu s územním plánem," popisuje Korec, který se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolal. Magistrát hlavního města mu dal letos v říjnu za pravdu. Zrušil zamítavé rozhodnutí úřadu a vytkl stavebnímu odboru Prahy 15 porušování správního řádu.

V případě projektu v Kyjích sice developer získal územní rozhodnutí v lednu 2015. Odvolalo se však proti němu několik klientů, kteří si koupili byty v části areálu, který v tu dobu už stál. Developer tvrdí, že tím porušili původní dohodu, kde se zavázali, že další výstavbu nebudou blokovat.

"Odvolací řízení se táhlo více než sedm měsíců, opět v rozporu s lhůtami uvedenými ve správním řádu. Nové územní rozhodnutí vydal stavební úřad po dalších námi nezaviněných průtazích až na konci září 2016," říká Korec.

Přestože se Ekospolu s velkou pravděpodobností podaří projekty dokončit, i když až s dvouletým zpožděním, rezervační smlouvy svým klientům prodloužit odmítá. Ti se teď mohou bytů vzdát, nebo za ně zaplatit vyšší částku. Ceny nových bytů v Praze přitom ke konci června vzrostly meziročně téměř o 19 procent. To pro kupce znamená nárůst v řádu statisíců korun.

Korec říká, že si už nemůže dovolit prodávat byty za částky z doby před strmým nárůstem cen nemovitostí, tedy ze začátku loňského roku. "Klienty chápeme. Kvůli průtahům nám však vzrostly náklady a projekt by se nám již ekonomicky nevyplatil," říká šéf Ekospolu. Desetitisícové rezervační poplatky firma lidem vrací.

Z právního hlediska se Ekospol nedopouští pochybení – nemá povinnost rezervační smlouvy lidem prodlužovat. Klienti tak ale doplácejí na riskantní způsob prodeje bytů, který kritizují konkurenční společnosti. Zatímco většina velkých developerů začíná s prodejem až ve chvíli, kdy má pravomocné územní rozhodnutí na daný projekt, Ekospol na to nečeká.

Povolování velkých bytových projektů nyní zabere tři až pět let, což sám Korec uvedl v tiskové zprávě z října letošního roku. Rezervační smlouvy u projektu Ekocity Hostivař přitom firma uzavírala na dobu výrazně nižší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy