Průmysl a zemědělství na inflaci netlačí, hlásí statistici

ČTK ČTK
18. 8. 2014 9:51
V červenci meziročně klesaly ceny průmyslových výrobců i ceny v zemědělství.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ceny průmyslových výrobců v červenci dál meziročně klesaly, snížily se o desetinu procenta. Pokračoval také pokles cen v zemědělství, naopak ve stavebnictví a službách ceny stouply. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Proti červnu se ceny v průmyslu zvýšily, ve stavebnictví nezměnily a v zemědělství a službách klesly.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho projeví v cenách pro spotřebitele. Ty v červenci meziročně vzrostly o půl procenta, což bylo nad očekáváním analytiků i České národní banky.

Pomohla levnější energie

 "Vývoj cen ve výrobě na první pohled do ekonomiky nepřináší žádné inflační tlaky, a to ani navzdory pozitivnímu vývoji českého průmyslu v posledním roce a loňské devalvaci koruny," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. To ale podle něj vůbec neznamená, že by se v průmyslu nezdražovalo. V průmyslu jsou ceny nižší jen díky levnější elektrické energii, zatímco naprostá většina dalších průmyslových oborů svoji produkci zdražila, dodal.

Ceny průmyslových výrobců meziročně klesají od počátku roku. Ve srovnání s loňským červencem se nejvýrazněji snížily ceny elektřiny, plynu a páry a také těžby a dobývání. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly nižší o desetinu procenta. O 3,7 procenta meziročně vzrostly ceny dopravních prostředků, o 4,4 procenta chemických látek a výrobků.

Rostlinná výroba zlevnila o desetinu

Ceny v zemědělství v červenci zrychlily meziroční pokles na 3,2 procenta. V rostlinné výrobě se snížily ceny o 12,4 procenta, zatímco v živočišné vzrostly o 8,1 procenta.

Proti loňskému červenci naopak vzrostly ceny stavebních prací. Podle odhadů se zvýšily o půl procenta, stejně jako v předchozích dvou měsících. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zrychlily růst na 1,4 procenta.

Proti červnu se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,3 procenta. Klesly ceny v zemědělství o 2,5 procenta a tržních služeb o šest desetin procenta. Ceny stavebních prací se meziměsíčně podle odhadů nezměnily.

 

Právě se děje

Další zprávy