Propuštění piloti mají šanci u Rusů. Letušky musí mimo obor

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
25. 10. 2014 11:13
ČSA propustí přes 150 zaměstnanců. Jakou mají šanci na pracovním trhu?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - Předem prohraná bitva. Tak lze označit boj některých zaměstnanců o zachování jejich pozic v Českých aeroliniích (ČSA). Piloti ani nevyhlásili stávkovou pohotovost, letušky a stevardi pak přistoupili na dohodu se zaměstnavatelem a stávku odvolali.

Celkem přes 150 zaměstnanců si tak musí hledat nové místo. Ostatně řada z nich už to zkusila.

Mnohem větší šanci získat místo v oboru mají podle zjištění online deníku Aktuálně.cz piloti. Poptávka po nich je v současné době značná. Naopak letušky a stevardi se na přesyceném trhu prosadí těžko.

Hurá do Ruska?

Velký nedostatek pilotů má například ruský Aeroflot. "Podle mých informací potřebuje přijmout asi dvě stě pilotů s tím, že od státu má povoleno přijmout asi sedmdesát až osmdesát lidí z ciziny,“ říká dobře informovaný zdroj z oboru, který si nepřál být jmenován.

Podle něj už velká část pilotů, kteří mají být propuštěni, o místo v Aeroflotu zažádala. „Jde zhruba o šedesát lidí. Někteří již mají místo dokonce přislíbené. Polepší si finančně, budou mít celkově lepší podmínky,“ upřesňuje zdroj Aktuálně.cz.

Dalšími destinacemi, v nichž by se mohli piloti uplatnit, jsou třeba Spojené arabské emiráty nebo Katar. „To ale představuje problém pro piloty s rodinami. Takovéto změně by se musela přizpůsobit celá rodina,“ říká výkonný sekretář Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Zdeněk Kirchner. Dodává ale, že kromě Aeroflotu piloti moc jiných možností v Evropě nemají.

Mimo obor budou letušky úspěšnější

Mnohem hůře je na tom podle něj palubní personál. „Letušek a stevardů je na trhu naprostý přebytek. Konkurence je taková, že letušky starší třiceti, pětatřiceti let mají velmi malé šance,“ obává se Kirchner. Jedinou zemí, kde by se práce v oboru mohla najít, jsou podle něj Spojené arabské emiráty.

"Skutečně nám nezbude nic jiného, než si - pokud budou chtít zůstat v oboru - hledat práci daleko v zahraničí. Řešením by pro nás nebylo, ani kdyby nabíral konkurenční TravelService - myslím si, že velká většina z nás by tam kvůli mnohdy nelidským podmínkám nešla," říká jedna z letušek, která chtěla zůstat v anonymitě.

Na rozdíl od pilotů se ale letušky a stevardi mohou mnohem lépe uplatnit v jiných oborech. „Piloti mají velmi úzkou profilaci, nezbývá jim tedy nic jiného, než hledat práci ve stejném oboru v zahraničí,“ potvrzuje Tomáš Ervín Dombrovský, vedoucí oddělení analýz a komunikace pracovního portálu Jobs.cz. „Naopak u stevardů a letušek vidím mnohem větší možnost uplatnění,“ dodává.

Podle jednatele personální agentury Manpower Jiřího Halbrštáta mají letušky a stevardi výraznou schopnost zvládat krizové situace, jsou schopni rychlého rozhodnutí a jsou dobrými organizátory. Zvládají takové situace, ve kterých ostatní lidé selžou.

„Díky těmto dovednostem se mohou velice dobře uchytit na asistentských pozicích pro top management, jako account manažeři nebo obchodníci. Vhodný je pro ně i segment hotelových služeb,“ vyjmenovává Halbrštát.

Stávka nebude

Proti propouštění se vznesla vlna nevole ze strany letušek a pilotů, vyhlásili na 30. října stávku. V pátek se ale dohodli s vedením aerolinek na kompromisním řešení a stávku odvolali.

Od stávky dali ruce pryč piloti. „Do stávky vstupovat nehodláme,“ potvrdil Aktuálně.cz Zdeněk Kirchner. Podle jeho vyjádření je restrukturalizační plán daná věc, stávkou by se tedy nic nezmohlo.

Propouštění je součástí restrukturalizačního plánu ČSA. O práci mělo původně přijít 77 pilotů a asi 100 palubních průvodčích. Propouštění se mělo dotknout také 66 lidí z administrativy. "V případě palubních průvodčích se nám podařilo uhájit 29 pozic," řekl Aktuálně.cz předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

"Na základě páteční dohody tak bude propuštěno 69 palubních průvodčích," upřesnil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Zmírnit se také podařilo propouštění u pilotů, o práci přijde "jen" 65 z nich. Z administrativy pak odejde 26 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy