Pro snížení DPH na noviny a časopisy nevidím důvod. Zeman vetoval úlevu pro vydavatele

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2016 14:35
Prezident se domnívá, že pro daňové zvýhodnění této komodity není důvod. Poukázal i na to, že schválený rozpočet na příští rok s touto daňovou změnou nepočítá. S návrhem přišla skupina poslanců KSČM a Parlament ho schválil. Nyní bude o prezidentově vetu rozhodovat Sněmovna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes vetoval novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty z nynější sazby 15 procent. Oznámil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se podle mluvčího ztotožnil s negativním postojem, který k tomuto návrhu zaujala vláda. S návrhem přišla loni v září skupina poslanců KSČM a Parlament ho letos v listopadu schválil.

Nyní bude o prezidentově vetu rozhodovat Sněmovna. Nižší daň měla platit už od 1. ledna.

"Pan prezident se ztotožnil s negativním stanoviskem vlády České republiky k tomuto zákonu. Domnívá se, že není jediný důvod pro daňové zvýhodnění této komodity, snad kromě lobbistických tlaků vydavatelů těchto periodik. Schválený návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok, který pan prezident podepsal v pondělí, přitom s rozpočtovými dopady tohoto zákona vůbec nepočítal," prohlásil Ovčáček.

Své veto Zeman zdůvodnil v dopise, který zaslal předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Uvádí v něm, že by změna DPH ročně snížila příjmy státního rozpočtu o 500 milionů korun, ale schválený rozpočet přitom s tímto výpadkem nepočítá.

Prezident dále nesouhlasí, že by snížení sazby daně vedlo k nižší ceně novin a časopisů a zvýšil se tak jejich prodej. Označil to podle Ovčáčka za nereálnou představu.

"Je zřejmé, že tato zákonná úprava způsobit zvýšení prodejnosti novin a časopisů nemůže a představuje pouze nesystémový zásah do skladby položek rozvržených mezi první a druhou sníženou sazbou daně," uvedl podle mluvčího Zeman v dopise Hamáčkovi.

Prezident také kritizuje, že se zákon a důvodová zpráva k němu neopírají o podrobnou právní a ekonomickou analýzu, která by "objektivně zhodnotila" důvody, proč klesá prodejnost novin a časopisů.

Podobné argumenty uvedla před časem k návrhu daňové změny i vláda. I ona ve svém záporném stanovisku upozornila na půlmiliardový dopad na rozpočet. Uvedla, že není v souladu s cíli vlády v oblasti daní. Kabinet také zpochybňoval tvrzení, že nižší daň povede ke zvýšení prodejů.

Sněmovna schválila tento návrh ve zrychleném režimu už v prvním čtení a hlasovalo pro to 101 poslanců napříč stranami. "Tu novelu jasnou většinou napříč politickým spektrem podpořila jak dolní, tak horní komora," řekl dnes spolupředkladatel návrhu a poslanec KSČM Jiří Dolejš.

"Legislativní problém v tom nevidím a pokud pan prezident má jaksi, řekněme, vyšší laťku, pokud jde o řešení daňových norem, tak samozřejmě by neměl být obětí tento zákon, který je velmi parciální," dodal. Klub KSČM bude normu podporovat a Dolejš doufá v to, že Sněmovna svůj názor při hlasování o vetované novele nezmění.

Předlohu už dřív přivítala Unie vydavatelů. Snížení sazby podle ní bude velkým přínosem pro ekonomickou situaci odvětví vydávání periodického tisku, protože umožní vydavatelům investovat ušetřené peníze do kvalitnějšího a rozmanitějšího obsahu a technologických zlepšení.

Druhá snížená sazba DPH deset procent se nyní vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky pro lidi i zvířata a také na zvláštní výživu pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

 

Právě se děje

Další zprávy