Převod bytů v rodinných domech by mohl být bez daně, návrh podpořila Sněmovna i vláda

ČTK ČTK
2. 11. 2018 11:44
Dosavadní osvobození se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Majitelé rodinných domů tak dnes často přestavují nemovitosti na bytové jednotky, které se prodávají lépe než vlastnický podíl.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Irena Hošková

Praha - První úplatný převod bytů v rodinných domech by mohl být osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Počítá s tím novela zákonného opatření Senátu z pera poslance hnutí ANO Karla Raise, kterou v pátek v prvním čtení podpořila Sněmovna. Už dříve ji podpořila vláda.

Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty.

Rais v důvodové zprávě uvádí mimo jiné to, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech. Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům.

Na rodinné domy jsou kladeny odlišné požadavky a v některých místech, kde územní plán nedovoluje stavět bytové domy, je možné stavět rodinné domy. Proto poslanec navrhuje rozšířit osvobození i na byty v rodinných domech.

Hrubý dopad na státní rozpočet odhadl předkladatel na 85 až 100 milionů korun ročně.

S obdobným návrhem jako poslanec Rais přišel loni v dubnu tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO), Sněmovna o něm ale do voleb nerozhodla.

Poslanec ODS Vojtěch Munzar nyní řekl, že občanští demokraté předloží ve druhém čtení návrh na zrušení daně z nabytí, nebo alespoň na její snížení. Sněmovna letos v lednu zamítla samostatný návrh ODS na zrušení příslušného zákonného opatření Senátu z roku 2013 o dani z nabytí. Od roku 2016 daň nově platí kupující. Munzar prohlásil, že touto změnou v osobě plátce ztratila daň veškeré zbytky logiky.

Svoji novelu k dani z nabytí předložili i Piráti. Navrhují zavést sníženou dvouprocentní sazbu vedle nynější čtyřprocentní, která by se vztahovala na nemovitosti s cenou do dvou milionů korun. Vláda s jejich návrhem vyslovila nesouhlas.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy