Přehledně: Kdo musí platit koncesionářské poplatky a kdo ne

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
6. 11. 2018 6:00
"Když se nedívám na televizi, platit nemusím," domnívá se řada Čechů. Ne vždy je však domácnost, která nemá televizor, osvobozena od placení televizních poplatků. A naopak - ne vždy musí lidé, kteří zhlédnou některé pořady České televize, platit. V přehledu Aktuálně.cz můžete zjistit, zda se povinnost platit koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi vztahuje právě na vás.
Foto: Shutterstock

Kdo je od poplatku osvobozený?

"Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinnosti od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy," praví zákon o rozhlasových a televizních poplatcích.

Od platby koncesionářských poplatků je osvobozena:

  • domácnost, která nevlastní televizní/rozhlasový přijímač
  • domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima (formulář pro Českou televizi, formulář pro Český rozhlas)
  • člověk slepý na obě oči nebo hluchý na obě uši. Jestliže ale v domácnosti žije i člověk bez handicapu, platit musí.
  • diváci a posluchači, kteří využívají výhradně internetového vysílání přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon
  • školy podle školského zákona
  • cizinci bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky
  • držitelé licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání
  • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
  • zastupitelské úřady ČR v zahraničí a lidé požívající podle mezinárodních smluv imunity
 

Právě se děje

před 56 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy