Rozpočet skončí v rekordním přebytku. Už je to jisté, přestože klesl na 55,5 miliardy

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
Aktualizováno 1. 12. 2016 14:40
Podle ministra financí už není pochyb o tom, že na konci roku Česko vykáže nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Stát oproti loňsku vybírá více na daních a zároveň méně investuje. Česká republika měla přebytkový rozpočet jen v prvních třech letech své existence, od roku 1996 nepřetržitě hospodařila se schodkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Branislav Račko/Economia

Praha - Andrej Babiš je opět o krok blíž vyrovnanému rozpočtu za letošní rok. Rozpočtový přebytek se sice v listopadu oproti předchozímu měsíci snížil o více než 40 procent na 55,5 miliardy korun, přesto jde o nejlepší listopadový výsledek od roku 1993. Loni ke konci listopadu stát hospodařil se schodkem přesahujícím 30 miliard.

Největší podíl na tom, že se státnímu rozpočtu daří výrazně lépe než loni, má růst daňových příjmů spojený s dobrou kondicí ekonomiky i s pokračujícím zvyšováním mezd. Podle ministerstva financí stát získal na daních ke konci listopadu meziročně o téměř 40 miliard korun (7,5 %) více i díky větší efektivitě výběru daní. Úřad Andreje Babiše v této souvislosti zmiňuje například letos zavedené kontrolní hlášení DPH.

Výběr daně z přidané hodnoty, která po pojistném na sociální zabezpečení zajišťuje druhou největší položku na straně příjmů státu, ale nerostl tak rychlým tempem, jako tomu bylo u jiných daně. Zatímco na DPH se za prvních jedenáct měsíců roku vybralo meziročně jen o 2,3 procenta (5,1 miliardy korun) více, daně z příjmů právnických osob si připsaly růst o téměř třináct procent (10,2 miliardy).

“Dosavadní vývoj odráží nejen pokračující dynamiku ekonomiky, ale také efektivnější výběr daně, kdy Finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny,” zdůvodňuje vývoj v této oblasti ministerstvo.

Na straně výdajů státu se naopak projevil meziroční pokles investic o čtyřicet procent. Rozpočet díky tomu ušetřil ve srovnání se stejným obdobím loni 52 miliard. Někteří ekonomové však upozorňují na to, že stát by měl v době hodspodářského růstu investovat více. “Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," myslí si například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkové výdaje státu v období od ledna do listopadu klesly ve srovnání s rokem 2015 o více než 36 miliard korun na 1093 miliard. “Meziroční pokles ovlivnily zejména výdaje určené na financování společných programů EU a České republiky, které zatím dosáhly 81,9 miliardy korun, což je proti stejnému období roku 2015 o 80,7 miliardy korun méně,” uvádí ministerstvo.

Schválený schodek rozpočtu na letošní rok činí 70 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš ale už na konci října řekl, že rozpočet bude letos nakonec přebytkový. Podle Babiše není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Dosud největšího přebytku rozpočet dosáhl v roce 1994, kdy příjmy státu převýšily výdaje o více než deset miliard korun. Od roku 1996 hospodaří stát nepřetržitě se schodkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy