Rozpočet skončí v rekordním přebytku. Už je to jisté, přestože klesl na 55,5 miliardy

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
Aktualizováno 1. 12. 2016 14:40
Podle ministra financí už není pochyb o tom, že na konci roku Česko vykáže nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Stát oproti loňsku vybírá více na daních a zároveň méně investuje. Česká republika měla přebytkový rozpočet jen v prvních třech letech své existence, od roku 1996 nepřetržitě hospodařila se schodkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Branislav Račko/Economia

Praha - Andrej Babiš je opět o krok blíž vyrovnanému rozpočtu za letošní rok. Rozpočtový přebytek se sice v listopadu oproti předchozímu měsíci snížil o více než 40 procent na 55,5 miliardy korun, přesto jde o nejlepší listopadový výsledek od roku 1993. Loni ke konci listopadu stát hospodařil se schodkem přesahujícím 30 miliard.

Největší podíl na tom, že se státnímu rozpočtu daří výrazně lépe než loni, má růst daňových příjmů spojený s dobrou kondicí ekonomiky i s pokračujícím zvyšováním mezd. Podle ministerstva financí stát získal na daních ke konci listopadu meziročně o téměř 40 miliard korun (7,5 %) více i díky větší efektivitě výběru daní. Úřad Andreje Babiše v této souvislosti zmiňuje například letos zavedené kontrolní hlášení DPH.

Výběr daně z přidané hodnoty, která po pojistném na sociální zabezpečení zajišťuje druhou největší položku na straně příjmů státu, ale nerostl tak rychlým tempem, jako tomu bylo u jiných daně. Zatímco na DPH se za prvních jedenáct měsíců roku vybralo meziročně jen o 2,3 procenta (5,1 miliardy korun) více, daně z příjmů právnických osob si připsaly růst o téměř třináct procent (10,2 miliardy).

“Dosavadní vývoj odráží nejen pokračující dynamiku ekonomiky, ale také efektivnější výběr daně, kdy Finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny,” zdůvodňuje vývoj v této oblasti ministerstvo.

Na straně výdajů státu se naopak projevil meziroční pokles investic o čtyřicet procent. Rozpočet díky tomu ušetřil ve srovnání se stejným obdobím loni 52 miliard. Někteří ekonomové však upozorňují na to, že stát by měl v době hodspodářského růstu investovat více. “Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," myslí si například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkové výdaje státu v období od ledna do listopadu klesly ve srovnání s rokem 2015 o více než 36 miliard korun na 1093 miliard. “Meziroční pokles ovlivnily zejména výdaje určené na financování společných programů EU a České republiky, které zatím dosáhly 81,9 miliardy korun, což je proti stejnému období roku 2015 o 80,7 miliardy korun méně,” uvádí ministerstvo.

Schválený schodek rozpočtu na letošní rok činí 70 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš ale už na konci října řekl, že rozpočet bude letos nakonec přebytkový. Podle Babiše není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Dosud největšího přebytku rozpočet dosáhl v roce 1994, kdy příjmy státu převýšily výdaje o více než deset miliard korun. Od roku 1996 hospodaří stát nepřetržitě se schodkem.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy