Rozpočet skončí v rekordním přebytku. Už je to jisté, přestože klesl na 55,5 miliardy

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
Aktualizováno 1. 12. 2016 14:40
Podle ministra financí už není pochyb o tom, že na konci roku Česko vykáže nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Stát oproti loňsku vybírá více na daních a zároveň méně investuje. Česká republika měla přebytkový rozpočet jen v prvních třech letech své existence, od roku 1996 nepřetržitě hospodařila se schodkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Branislav Račko/Economia

Praha - Andrej Babiš je opět o krok blíž vyrovnanému rozpočtu za letošní rok. Rozpočtový přebytek se sice v listopadu oproti předchozímu měsíci snížil o více než 40 procent na 55,5 miliardy korun, přesto jde o nejlepší listopadový výsledek od roku 1993. Loni ke konci listopadu stát hospodařil se schodkem přesahujícím 30 miliard.

Největší podíl na tom, že se státnímu rozpočtu daří výrazně lépe než loni, má růst daňových příjmů spojený s dobrou kondicí ekonomiky i s pokračujícím zvyšováním mezd. Podle ministerstva financí stát získal na daních ke konci listopadu meziročně o téměř 40 miliard korun (7,5 %) více i díky větší efektivitě výběru daní. Úřad Andreje Babiše v této souvislosti zmiňuje například letos zavedené kontrolní hlášení DPH.

Výběr daně z přidané hodnoty, která po pojistném na sociální zabezpečení zajišťuje druhou největší položku na straně příjmů státu, ale nerostl tak rychlým tempem, jako tomu bylo u jiných daně. Zatímco na DPH se za prvních jedenáct měsíců roku vybralo meziročně jen o 2,3 procenta (5,1 miliardy korun) více, daně z příjmů právnických osob si připsaly růst o téměř třináct procent (10,2 miliardy).

“Dosavadní vývoj odráží nejen pokračující dynamiku ekonomiky, ale také efektivnější výběr daně, kdy Finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny,” zdůvodňuje vývoj v této oblasti ministerstvo.

Na straně výdajů státu se naopak projevil meziroční pokles investic o čtyřicet procent. Rozpočet díky tomu ušetřil ve srovnání se stejným obdobím loni 52 miliard. Někteří ekonomové však upozorňují na to, že stát by měl v době hodspodářského růstu investovat více. “Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," myslí si například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkové výdaje státu v období od ledna do listopadu klesly ve srovnání s rokem 2015 o více než 36 miliard korun na 1093 miliard. “Meziroční pokles ovlivnily zejména výdaje určené na financování společných programů EU a České republiky, které zatím dosáhly 81,9 miliardy korun, což je proti stejnému období roku 2015 o 80,7 miliardy korun méně,” uvádí ministerstvo.

Schválený schodek rozpočtu na letošní rok činí 70 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš ale už na konci října řekl, že rozpočet bude letos nakonec přebytkový. Podle Babiše není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Dosud největšího přebytku rozpočet dosáhl v roce 1994, kdy příjmy státu převýšily výdaje o více než deset miliard korun. Od roku 1996 hospodaří stát nepřetržitě se schodkem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy