Pravidla regulace cen tepla se nezmění, rozhodl úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2014 11:39
Podle Energetického regulačního úřadu není důvod ceny tepla v roce 2015 zvyšovat.
Ilustrační foto,
Ilustrační foto, | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) zachoval pro příští rok teplárnám parametry, podle kterých určují cenu tepla. O rozhodnutí dnes informoval mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Ceny tepla pro odběratele stanovují teplárny podle objemu dodávek, použitého paliva a jeho ceny.

Ceny se liší od dodavatele

"Domníváme se, že není žádný důvod ceny tepla zvyšovat a měnit rámec výpočtu," řekl Chvojka. Přesnou výši cen ale regulátor neurčuje: "Každý dodavatel tepla vyrábí z jiného zdroje, pro jiné množství zákazníků a má celou řadu jiných vstupů a nákladů, takže to nerozhodujeme centrálně."

Ceny proto podle Chvojky mohou u jednotlivých dodavatelů kolísat a lišit se.

ERÚ ale nebude vydávat nové cenové rozhodnutí k cenám tepla pro rok 2015. "Závazné podmínky pro věcně usměrňované ceny tepelné energie zůstávají nezměněny," dodal Chvojka. Připomněl, že podmínky pro kalkulaci a sjednání cen tepla platí pro všechny dodavatele.

V odvětví schází konkurence

ERÚ podle něj rámec pro teplárny mimo jiné stanovuje kvůli tomu, že v odvětví chybí konkurence. "U dodavatelů tepla si nemůžete vybrat dodavatele," dodal Chvojka.

V konkrétní lokalitě je podle něj často jen jediný dodavatel, který stanovuje ceny tepla pro dané území.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy