Praha má plán, jak snížit počet černých pasažérů. Odpustí jim část pokuty, když si koupí roční kupon

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2017 11:43
Černí pasažéři, kteří dostanou v pražské MHD pokutu, budou moci zaplatit jen její polovinu, pokud si do pěti dní od jejího uložení zakoupí roční kupon. Prozatím jde o zkušební provoz do konce ledna 2018.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Dopravní podnik města Brna

Praha - Černí pasažéři, kteří dostanou v pražské MHD pokutu, budou moci zaplatit jen její polovinu, pokud si zároveň koupí roční kupon. Opatření, které má motivovat k placení jízdného, schválili pražští radní.

Při zaplacení na místě nebo do 15 dnů stojí dnes pokuta za černou jízdu 800 korun, při předložení nově koupeného ročního kuponu za 3650 korun tak provinilec zaplatí jen 400 korun. Vedení města chce rovněž umožnit cestujícím pořídit si roční kupon na splátky. Tuto službu by mělo schválit do 14 dnů.

Sníženou pokutu zaplatí černý pasažér jenom za předpokladu, že roční kupon předloží při platbě sankce do pěti dní od jejího uložení. "Cílem je motivovat černé pasažéry k tomu, aby se stali platícími cestujícími a zažili, co je život a cestování s předplatní jízdenkou v Praze bez starostí," píše se v dokumentu.

Opatření by prozatím fungovalo na zkoušku do konce ledna 2018. Poté chce vedení magistrátu rozhodnout o jeho případném zavedení natrvalo.

K placení jízdného chce město lidi motivovat také možností koupit si roční kupon na splátky, a to na dvě, čtyři nebo 12 splátek. Pokud si lidé pořídí kupon na dvě splátky, ve výsledku zaplatí 4300 korun. Při čtyřech to bude 4600 a při 12 splátkách 4740 korun. V případě, že cestující kupon přestane splácet, dopravní podnik mu jej vypne. "Nebudeme tak vytvářet z lidí dlužníky," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem nedávno spustil kampaň, zaměřenou na černé pasažéry. Ve vozech MHD se například objevily samolepky s nápisem "Nejedeš načerno?" Podle Dolínka se chystají i další kroky.

Počet černých pasažérů podle čísel dopravního podniku stoupá. V roce 2015 jich revizoři chytili asi 294 000 a loni 300 000. Za první pololetí letošního roku je to už 150 000, z toho asi 9000 cestujících doklad zapomnělo doma. V loňském roce dopravní podnik v metropoli zaměstnával 155 revizorů.

Celkem má podnik téměř 11 000 zaměstnanců, jeho stoprocentním vlastníkem je Praha, která na provoz přispívá ročně částkou přes 12 miliard korun. V roce 2015 vedení Prahy zlevnilo roční kupon o 1100 na nynějších 3650 korun.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy