Praha kreslí mapu pro developery. Nasměruje je na místa, se kterými si sama neví rady

Adam Váchal Adam Váchal
4. 11. 2016 6:05
Vedení pražského magistrátu tímto způsobem reaguje mimo jiné na zpomalení výstavby. Developerům trvá realizace projektů v průměru osm let. V mapě budou vyznačené zanedbané lokality, budovy či pozemky, se kterými si vedení metropole dlouhodobě nedokáže samo poradit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Hlavní město dá developerům návod, na jaká území se mají zaměřit. Vytvoří pro ně mapu investičních příležitostí. V ní budou vyznačené zanedbané lokality, budovy či pozemky, se kterými si vedení metropole dlouhodobě nedokáže samo poradit a kde se nabízí spolupráce se soukromým sektorem.

"Dohodli jsme se s Institutem plánování a rozvoje hlavního města (IPR), že pro nás tuto mapu připraví," říká pražský radní Karel Grabein Procházka.

Vedení pražského magistrátu tímto způsobem reaguje mimo jiné na zpomalení výstavby. Kvůli zdlouhavým povolovacím procesům v současné době trvá developerům v Praze uskutečnit projekt v průměru osm let. Ve většině evropských zemích přitom tato doba bývá méně než poloviční.

Vzhledem k zdlouhavé legislativě nejsou developeři schopni dodávat na pražský trh dostatek nových bytů. Těch začíná být málo a jejich ceny tak jdou rychle nahoru.

Díky investiční mapě stavebníci jasně uvidí, kde má město zájem budovat či rekonstruovat stávající stavby. "Cílem projektu je koncentrovat veškeré dostupné informace o investičních příležitostech z veřejné sféry," vysvětluje Ondřej Boháč, který je v současné době pověřen řízením IPR. Podotýká, že po softwarové stránce je již mapa připravena. Nyní jí pracovníci institutu plní potřebnými daty.

Výkop v Rytířské

U konkrétních investičních příležitostí najdou developeři na portálu širokou škálu informací. Dozví se například, který záměr magistrát s daným objektem či lokalitou má, s jakými limity musí v rámci území firma počítat či jaké projekty byly na místě v minulosti připravovány a podrobnosti o nich. Mapa zároveň nabídne podrobnější informace o majetkových vazbách a kontakty na odpovědné osoby.

Jedna z prvních investičních příležitostí se podle radního Procházky na mapě objeví v ulici Rytířská na území Prahy 1. Konkrétně půjde o rekonstrukci historické budovy Staroměstské tržnice, které chce Praha vrátit původní podobu z konce 19. století, kdy interiér tvořil v podstatě jeden velký prostor s velkým množstvím trhů. Ten však byl v druhé polovině 20. století rozdělen příčkami na několik samostatných jednotek. Nyní se na místě nachází supermarket a několik dalších podniků.

Rekonstrukce si podle odhadů vyžádá investici přibližně 300 milionů korun. Praha chce najít firmu, která Staroměstskou tržnici opraví na vlastní náklady výměnou za dlouhodobý bezplatný pronájem. Pokud se Praze podaří cíle dosáhnout, půjde o vůbec první takzvaný koncesní projekt na území metropole. Na místo se navíc vrátí trhy, které se mají po vzoru zahraničních měst, jako je například Barcelona, stát novou atrakcí pro turisty.

Kromě Staroměstské tržnice se na investiční mapě objeví okolí Kongresového centra na Vyšehradě či tržnice v Holešovicích, kterou čeká do budoucna také výrazná proměna.

Vytvoření investiční mapy má být jedním z prvních kroků Prahy k navázání větší spolupráce se soukromými firmami.

"Bez spolupráce soukromého a veřejného sektoru není rozvoj Prahy jako moderní, živé a úspěšné metropole možný," řekla předsedkyně Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdenka Klapalová na Pražském investičním fóru. V rámci něj proběhla minulý týden první velká diskuse mezi vedením magistrátu a developery. Cílem bylo právě nastartovat zmíněnou spolupráci. Ta by mohla v praxi vypadat například tak, že by město developerům častěji pronajímalo některé objekty, nebo naopak kupovalo byty v rámci rezidenčních projektů a ty využívalo pro sociální bydlení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy