Povinnou změnu dokumentů nestihly téměř dvě pětiny firem

Petr Kučera Petr Kučera
15. 7. 2014 13:50
Půlroční lhůta, během níž měly obchodní společnosti a družstva přizpůsobit své dokumenty nové legislativě, skončila v polovině roku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Téměř dvě pětiny (39 procent) obchodních společností a družstev nestihly do konce června provést povinné změny svých základních dokumentů tak, jak to požadují nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Hospodářská komora v prvním červencovém týdnu mezi 630 členskými firmami.

Více než dvě třetiny (67 procent) z firem, které povinné změny dosud neprovedly, uvádějí jako hlavní důvod nedostatek informací a odvolávají se na schválení zákona těsně před koncem roku 2013. O změně se tak dozvěděly buď příliš pozdě, nebo nevěděly, jak postupovat či kam se obrátit pro pomoc.

Prakticky všechny firmy, které už změny provedly, musely využít služeb odborníků, zejména advokátů a notářů. Podle průzkumu takto postupovalo 98 procent z těchto firem. „Úprava dokumentů je bez využití odborníků riziková a mnohdy v zásadě neproveditelná,“ zdůrazňuje i mluvčí Hospodářské komory Lenka Vodná.

Výdaje za sedm miliard

Povinná změna, která firmám sama o sobě nepřináší žádnou přidanou hodnotu, přišla každou z tuzemských společností na desítky tisíc korun. Dvě třetiny firem v průzkumu uvedly dodatečné náklady od pěti do dvaceti tisíc korun. Dalších 29 procent pak mělo náklady přesahující 20 tisíc korun.

Hospodářská komora odhaduje, že za povinné přizpůsobení základních listin obchodních společností museli tuzemští podnikatelé v součtu vydat 6,95 miliardy korun.

Pozor i na jednatele

Nový kodex soukromého práva i nástupce obchodního zákoníku jsou účinné od začátku letošního roku, přechodné období trvalo do konce června.

Změny se týkají společenských smluv společností s ručením omezeným, stanov akciových společností, stejně jako podobných základních dokumentů družstev a dalších obchodních společností.

Například základní firemní dokument společnosti s ručením omezeným musí nově obsahovat i určení druhů podílů každého společníka a práv či povinností s nimi spojených, výši vkladu nebo vkladů připadajících na podíl a dále počet jednatelů.

Společnosti by měly upravit i smlouvu o výkonu funkce statutárního orgánu a o jeho odměně - jinak platí, že výkon funkce jednatele je bezplatný.

Okamžitý trest nehrozí

Firmám, které do konce termínu nepodaly k soudu podklady do Sbírky listin obchodního rejstříku, však zatím v praxi nic nehrozí. Rejstříkový soud by je nejdříve měl bez sankce vyzvat ke splnění povinnosti a stanovit jim přiměřenou lhůtu k nápravě. Až poté hrozí, že soud takovou společnost zruší a nařídí její likvidaci.

Ani ministerstvo spravedlnosti nepředpokládá, že by v nejbližších měsících rejstříkové soudy uplatňovaly v těchto případech sankce. Po červnovém jednání s novým prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým to uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Soudy zřejmě zatím budou mít plno práce se samotným zapsáním změn. Nejvíce jich čeká Městský soud v Praze, u něhož je zapsána téměř polovina tuzemských firem.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy