Pošťáci si připnou trikolory. Protestují proti nízkému příspěvku od státu na základní služby

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 25. 10. 2017 14:22
Česká pošta může letos od státu na zajištění základních služeb dostat maximálně půl miliardy korun. Náklady jsou ale podle ní více než trojnásobné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Zaměstnanci České pošty si ode dneška budou připínat trikoloru na protest proti nízké úhradě nákladů na univerzální službu od státu. Protestní akci pořádá Federace výkonných zaměstnanců ČR, což je druhá největší odborová organizace v tomto státním podniku.

Aktivita odborů pod názvem "Vládo zaplať" podle mluvčí pošty Evy Krejčí nebude mít vliv na provoz České pošty a je nezávislou iniciativou této organizace. "Dlouhodobou snahou České pošty je zajistit odpovídající úhradu univerzální služby, kterou si u ní stát objednává," uvedla.

Zvýšení úhrady by měl obsahovat návrh novely poštovního zákona, která je v současnosti v připomínkovém řízení. "Vláda již rozhodla o úhradě kompenzace za roky 2013 a 2014, nyní je třeba dokončit legislativní proces. Významná část úhrady slouží ke zlepšení finančního ohodnocení zaměstnanců," dodala Krejčí.

Počet účastníků protestu federace neuvedla. "Stejně tak jako v roce 2013, kdy jsme organizovali petici, kterou podepsalo 15 tisíc lidí, předpokládáme značné zapojení zaměstnanců České pošty a také veřejnosti. Další odborové organizace se budou přidávat také průběžně," řekl prezident federace Miroslav Prokop. Veřejnost může podle Prokopa protest podpořit tak, že trikoloru odešle vládě nebo poslancům.

Největší odborová centrála na poště, Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, se podle předsedkyně Jindřišky Budweiserové k protestu přímo nepřipojí, byť s požadavkem na zvýšení úhrady souhlasí. Bude ale volit cestu jednání s vládou a poslanci.

Česká pošta může letos od státu na zajištění základních služeb dostat ze zákona maximálně půl miliardy korun. Výkazy nákladů na zajištění univerzální služby pro ČTÚ každoročně hovoří o více než trojnásobné částce.

"Jde o peníze, které si zaměstnanci za svoji poctivou a náročnou práci vydělali. Za práci, kterou zaměstnanci České pošty odvedli na základě toho, že si stát tyto služby objednal. Tyto peníze v rozpočtu České pošty chybí. Z důvodu dlouhodobého podfinancování se hromadí značné problémy, včetně nedostatku peněz na navýšení mezd pro zaměstnance. Řádná úhrada za služby poskytované zaměstnanci České pošty státu umožní navýšení mezd zaměstnanců, zlepšení pracovních podmínek a následné zlepšení poštovních služeb," uvedli odboráři v prohlášení. Výši požadované úhrady ale Prokop nechtěl specifikovat.

Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik za loňský rok vykázal zisk před zdaněním okolo 190 milionů korun. Předloni to bylo 302 milionů korun. Kladný výsledek drží právě díky úhradě od státu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

Další zprávy