Personál dceřiných firem Lufthansy stávkuje za vyšší mzdy, lety do Prahy to neohrozí

ČTK ČTK
20. 10. 2019 10:26
Palubní personál dceřiných firem německé letecké společnosti Lufthansa prodloužil dnešní stávku za vyšší mzdy na celý den. Původně byla šestihodinová a skončit měla už před polednem. Omezení se týká společností Eurowings, Germanwings, Lufthansa CityLine a SunExpress, informovala dnes agentura Reuters. Žádné zrušené lety do Prahy zatím oznámeny nebyly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stávku plánovanou původně na dobu od pěti ráno do 11 dopoledne vyhlásil odborový svaz UFO. O jejím prodloužení rozhodl se zdůvodněním, že mateřská Lufthansa účastníkům stávky pohrozila ztrátou zaměstnání. Zaměstnanci se domáhají i zlepšení pracovních podmínek.

Protest se týká základen na několika německých letištích včetně Hamburku, kde bylo v neděli ráno zrušeno dvanáct příletů a stejný počet odletů. Mezi nimi jsou linky do Neapole nebo Kolína nad Rýnem, uvedla agentura DPA.

Mluvčí Lufthansy sdělil, že stávka je nelegální, jelikož pozice UFO jako zástupného orgánu zaměstnanců je pochybná. Právě pravomoci řídicích orgánů UFO Lufthansa dlouhodobě zpochybňuje, důvodem protestní akce je i eskalující spor ohledně mezd a penzí.

"Podle současných informací by všechny lety Germanwings a Eurowings v Praze měly být operovány podle platného letového řádu. Situace se nicméně může změnit," řekl v sobotu mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

Na neděli byla naplánována také varovná stávka zaměstnanců mateřské Lufthansy, německý dopravce ji ale odvrátil příslibem zvýšení mezd o dvě procenta. Nabídka se však po přezkoumání setkala s kritikou odborů, podle kterých opomíjí daňové úlevy a pracovní podmínky zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy