Od dálnic a silnic už brzy zmizí tisíce billboardů. Odstranění zaplatí jejich majitelé

Kristýna Šopfová
20. 8. 2017 20:00
Do konce srpna musí zmizet od dálnic a silnic I. třídy 3000 reklamních poutačů. Ministerstvo má po dlouholetém boji za bezpečnost na dálnicích konečně volné ruce. Všechny neodstraněné plochy může od září zlikvidovat a náklady vymáhat po majiteli billboardu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Několikaletý boj za odstranění billboardů od hlavních tahů je u konce. Ministerstvo dopravy začne v září masově likvidovat obří reklamní poutače, které nejsou alespoň 250 metrů od dálnic a silnic I. třídy. Je jich několik tisíc a podle expertů rozptylují řidiče a způsobují nehody.

Umisťovat billboardy u hlavních tahů zakázala novela zákona o pozemních komunikacích již v roce 2012. Na jejich odstranění a přesunutí dala provozovatelům pětiletou lhůtu. Právě tolik let je maximální doba, na kterou se může smlouva o provozu reklamní plochy s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) uzavřít. Ministerstvo se tak chtělo vyhnout žalobám od provozovatelů poutačů.

"Veškerá reklamní zařízení, kterým vypršela platná smlouva, už byla odstraněna," řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. V současnosti ale u hlavních tahů stále stojí až 3000 reklamních ploch, kterým končí smlouva ke konci srpna. Navzdory výzvě ŘSD z nich ale byla dosud odstraněna jen menší část.

Od prvního září všechny neodstraněné reklamní plochy v zakázaném pásmu ŘSD zakryje a následně zlikviduje. Veškeré náklady uhradí vlastník billboardu. Pokud se jej nepodaří zjistit, zaplatí odstranění majitel pozemku, kde billboard stojí. Likvidace jedné reklamní plochy bude podle odhadů stát mezi deseti až třemi sty tisíci korun. Záleží na umístění a typu konstrukce.

Podle ředitele Svazu pro venkovní reklamu Marka Pavlase samotná demontáž nezasáhne menší provozovatele tak jako ztráta klientů. "Pro desítky menších provozovatelů to může být likvidační. Nebudou mít co nabízet svým klientům, a tak budou muset propustit zaměstnance a zavřít," domnívá se.

Na vyřešení existenčních problémů měly ale společnosti pět let a podle ministerstva má bezpečnost přednost před byznysovými zájmy. Billboardy prý řidiče rozptylují a vedou k řadě dopravních nehod. "Jsme přesvědčení o tom, že naše snaha o bezpečnější situaci na našich dálnicích a silnicích je legitimní," uvádí mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Billboardy a silnice

  • V řadě evropských zemí omezení billboardů podél dálnic funguje již několik let. Úplný zákaz reklam mimo města a obce platí v Německu a Španělsku. Francie zakázala billboardy podél dálnic zcela.
  • Rakousko je o něco mírnější - umožňuje jejich umístění 100 metrů od kraje silnice. Nizozemsko pak povolilo pouze reklamy týkající se bezpečnosti a dopravy.

Statistiky mapující počet nehod v důsledku čtení billboardů neexistují. Podle kritika billboardů u silnic Vojtěcha Razimy, který provozuje portál kverulant.org, zemře kvůli tomu jedna až dvě osoby ročně.

Řadu z billboardů u hlavních silnic využívají ke své kampani i politické strany, nejčastěji podél dálnice D1 spojující Prahu a Brno. Strany ale s novelou počítaly, a finančně je tak zářijové změny nijak neohrozí.

"S agenturami zajišťujícími distribuci billboardů jsme smluvně ošetřili, aby billboardy ze srpnové kampaně nezůstávaly následně v místech, na která se vztahuje zákaz," vysvětlila mluvčí ODS Jana Havelková. TOP 09 při výběru reklamních poutačů vyloučila dálnice a rychlostní silnice hned na začátku kampaně.

Účinnost novely o dalších pět let se loni pokusil oddálit poslanec za hnutí ANO Stanislav Berkovec. Hlavním důvodem podle něj byla hrozící arbitráž za zmařené investice. Podle Tomáše Neřolda se ale ministerstvo s hrozbou možných arbitrážních řízení vypořádalo.

O arbitrážích například už v minulosti opakovaně mluvila americká společnost A.C.E. Media, která v devadesátých letech získala na provoz stovek reklamních ploch neomezenou licenci. A v roce 2013 vypočítávala své budoucí ztráty kvůli zákazu billboardů na 20 milionů dolarů. Dosud ale Česko nikdo nežaloval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy