Obrazem: Ocelové srdce republiky v klinické smrti. Oživit huť Poldi má opakovaná dražba

Obrazem: Ocelové srdce republiky v klinické smrti. Oživit huť Poldi má opakovaná dražba
Areál kladenské hutě Poldi.
Sto třicet let se tu tavila (a kalila) ocel.
Od letošního ledna je továrna zavřená.
Po kyperské firmě Rucarto Limited zůstal více než miliardový dluh.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
12. 6. 2018 15:19
Tavit se tu ocel začala v roce 1889. Vyráběly se tu pancíře pro lodě i náhrady kyčelních kloubů. Indukční elektrická pec naposledy rachotila v lednu 2018. Zbyl dluh větší než miliarda korun. Insolvenční správce se snaží továrnu prodat. Po první dražbě to vypadalo nadějně. Společnost Compagnia del mediterraneo Steel, která vznikla měsíc před dražbou, měla za huť zaplatit 261 milionů korun. Její jednatel Stanislav Kraslavski sliboval brzy obnovit výrobu. Bez udání důvodů cenu nezaplatili. Druhá dražba bude 27. června. Vyvolávací cena je 160 milionů korun.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy