Dvoumetrový odstup, rouška a rukavice. Jak ochránit při nákupech sebe i okolí

Pavla Adamcová Ekonomika Pavla Adamcová, Ekonomika
Aktualizováno 17. 3. 2020 11:38
Kvůli šíření koronaviru zakázala vláda volný pohyb lidí po Česku. Do obchodů nebo na poštu ale mohou. Prodejci se snaží případnou nákazu mezi zákazníky a personálem eliminovat speciálními opatřeními. Podívejte se, která to jsou a jak si za současné situace co nejbezpečněji vyřídit to nejnutnější.
Foto: Jakub Plíhal
  • Politici v pondělí vyzvali lidi, aby si na veřejnosti kvůli šíření koronaviru zakryli ústa a nos. Pokud není k dispozici respirátor či ústenka, kterých je v Česku momentálně nedostatek, pak lze podle nich použít alespoň šálu nebo šátek.

Zakrývat obličej by si tedy lidé měli i během návštěvy obchodu. Mnozí prodejci přitom žádají zákazníky o dodržování hygienických pravidel už při vstupu do prodejny, a to nejčastěji formou interního rozhlasu nebo informačních cedulí. Lidé jsou upozorňováni hlavně na to, aby při nákupu využívali jednorázových igelitových rukavic, případně aby kýchali či kašlali do kapesníku nebo rukávů, a nikoli do dlaní.

"Zákazníky na nutné dodržování hygienického chování informujeme prostřednictvím in store rádia," potvrzuje pro Aktuálně.cz za obchody Globus jednatel Bronislav Matyšek.

Stejný způsob již před časem zvolily i prodejny Albert. "Na zákazníky komunikujeme nutnost dodržovat preventivní hygienická opatření a co nejvíce zkrátit čas strávený v prodejně," uvádí mluvčí řetězce Jiří Mareček s tím, že lidé mají u vstupu do prodejen k dispozici také jednorázové rukavice.

  • Častější dezinfekce nákupních košů a vozíků či podlah je v obchodních řetězcích v posledních dnech běžnou praxí. Oslovené řetězce potvrzují, že ji provádějí v pravidelných cyklech.
 

Právě se děje

Další zprávy