Novela občanského zákoníku vrazila klín mezi neziskovky

Martina Jirkalová, CSR Fórum
25. 5. 2011 14:25
Jablkem sváru se stalo zavedení statutu veřejné prospěšnosti
Poslanci budou o změnách ještě jednat...
Poslanci budou o změnách ještě jednat... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nový Občanský zákoník, který minulý týden schválila vláda a který nyní míří do Poslanecké Sněmovny, vyvolal mezi neziskovými organizacemi bouři.

Na poslední chvíli se totiž do textu zákoníku dostala další ustanovení upravující tak zvanou veřejnou prospěšnost. A zatímco někteří oslavují, jiní svolávají protestní setkání. 

Zejména úprava spolků je všeobecně očekávaná. Od začátku devadesátých let totiž žádná zásadnější úprava občanských  sdružení neproběhla.

Občanský zákoník ustanovení upravující veřejnou prospěšnost obsahoval od samotného začátku. Od roku 2008 se navíc, podle dostupných informací, pracuje na věcném záměru zákona o veřejné prospěšnosti, který iniciovala vláda Jana Fischera. Ten by měl upravit detaily veřejné prospěšnosti.

Ještě to projednáme, uklidňuje poslanec

Odpůrci úpravy namítají, že se nová ustanovení dostala do Občanského zákoníku zásahem člena Legislativní rady vlády, ta však rozhoduje kolektivně a návrh navíc již prošel vládou bez dalších zásahů. Ze společného prohlášení neziskových organizací podporujících veřejnou prospěšnost vyplývá, že nový Občanský zákoník pouze převzal ty body, které vzešly z několikaleté diskuse právě s neziskovkami, vedené Radou vlády pro neziskové organizace.

Zdá se, že ani neziskový sektor u nás není jednotný a panují v něm rozporuplné názory i na zásadní témata. Jednotlivé tábory a frakce pak obesílají poslance, senátory a další místa s různými apely. Snad dobrou zprávou je, že se podporovatele i odpůrce pokusí vyslechnout poslanci a odborníci. Pracovní platforma na téma úprava neziskových organizací v Občanském zákoníku inicioval poslanec za ČSSD Ladislav Skopal a mohla by přinést zklidnění do rozbouřených neziskových vod.

"Ze zahraničí vím, že statut veřejné prospěšnosti je citlivé téma, proto je třeba pozorně poslouchat názor těch, kterých se úprava dotkne. Byl jsem vyzván a inicioval jsem vznik pracovní platformy k tomuto tématu. Ta by měla v maximální možné míře prodiskutovat koncepční návrhy k úpravě veřejné prospěšnosti a dát hlas všem hlavním táborům", řekl dnes poslanec Ladislav Skopal. Jednání pracovní skupiny by chtěl svolat co nejdříve.

Co je vlastně veřejná prospěšnost?

Podle návrhu je cílem právní úpravy veřejné prospěšnosti efektivnější a transparentnější čerpání a využívání veřejných prostředků a daňových výhod právnickými osobami, které se budou moci vykazovat označením "právnická osoba se statusem veřejné prospěšnosti". 

Zmíněný návrh nového Občanského zákoníku předpokládá rovněž předložení návrhu zákona, který by řešil zejména rozsah, způsob a podmínky, za jakých by se právnická osoba se statusem veřejné prospěšnosti mohla ucházet o zvláštní výhody a za jakých podmínek by je mohla pozbýt. Ten by měl být dále s neziskovými organizacemi a nejen s nimi diskutován i nadále.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy