Novela občanského zákoníku vrazila klín mezi neziskovky

Martina Jirkalová, CSR Fórum
25. 5. 2011 14:25
Jablkem sváru se stalo zavedení statutu veřejné prospěšnosti
Poslanci budou o změnách ještě jednat...
Poslanci budou o změnách ještě jednat... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nový Občanský zákoník, který minulý týden schválila vláda a který nyní míří do Poslanecké Sněmovny, vyvolal mezi neziskovými organizacemi bouři.

Na poslední chvíli se totiž do textu zákoníku dostala další ustanovení upravující tak zvanou veřejnou prospěšnost. A zatímco někteří oslavují, jiní svolávají protestní setkání. 

Zejména úprava spolků je všeobecně očekávaná. Od začátku devadesátých let totiž žádná zásadnější úprava občanských  sdružení neproběhla.

Občanský zákoník ustanovení upravující veřejnou prospěšnost obsahoval od samotného začátku. Od roku 2008 se navíc, podle dostupných informací, pracuje na věcném záměru zákona o veřejné prospěšnosti, který iniciovala vláda Jana Fischera. Ten by měl upravit detaily veřejné prospěšnosti.

Ještě to projednáme, uklidňuje poslanec

Odpůrci úpravy namítají, že se nová ustanovení dostala do Občanského zákoníku zásahem člena Legislativní rady vlády, ta však rozhoduje kolektivně a návrh navíc již prošel vládou bez dalších zásahů. Ze společného prohlášení neziskových organizací podporujících veřejnou prospěšnost vyplývá, že nový Občanský zákoník pouze převzal ty body, které vzešly z několikaleté diskuse právě s neziskovkami, vedené Radou vlády pro neziskové organizace.

Zdá se, že ani neziskový sektor u nás není jednotný a panují v něm rozporuplné názory i na zásadní témata. Jednotlivé tábory a frakce pak obesílají poslance, senátory a další místa s různými apely. Snad dobrou zprávou je, že se podporovatele i odpůrce pokusí vyslechnout poslanci a odborníci. Pracovní platforma na téma úprava neziskových organizací v Občanském zákoníku inicioval poslanec za ČSSD Ladislav Skopal a mohla by přinést zklidnění do rozbouřených neziskových vod.

"Ze zahraničí vím, že statut veřejné prospěšnosti je citlivé téma, proto je třeba pozorně poslouchat názor těch, kterých se úprava dotkne. Byl jsem vyzván a inicioval jsem vznik pracovní platformy k tomuto tématu. Ta by měla v maximální možné míře prodiskutovat koncepční návrhy k úpravě veřejné prospěšnosti a dát hlas všem hlavním táborům", řekl dnes poslanec Ladislav Skopal. Jednání pracovní skupiny by chtěl svolat co nejdříve.

Co je vlastně veřejná prospěšnost?

Podle návrhu je cílem právní úpravy veřejné prospěšnosti efektivnější a transparentnější čerpání a využívání veřejných prostředků a daňových výhod právnickými osobami, které se budou moci vykazovat označením "právnická osoba se statusem veřejné prospěšnosti". 

Zmíněný návrh nového Občanského zákoníku předpokládá rovněž předložení návrhu zákona, který by řešil zejména rozsah, způsob a podmínky, za jakých by se právnická osoba se statusem veřejné prospěšnosti mohla ucházet o zvláštní výhody a za jakých podmínek by je mohla pozbýt. Ten by měl být dále s neziskovými organizacemi a nejen s nimi diskutován i nadále.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy