Nová SIM karta bude přímo součástí přístroje. T-Mobile vyzkouší typ, který lze programovat na dálku

ČTK ČTK
18. 12. 2016 13:12
Nástup eSIM je úzce spjatý zejména s rozvojem takzvaného internetu věcí. Vestavěná SIM karta je nedílnou součástí přístroje. Obsahuje informace o profilu uživatele v síti a lze ji programovat na dálku.
Foto: Reuters

Praha - Mobilní operátor T-Mobile začne v prvním čtvrtletí příštího roku testovat standard takzvané vestavěné SIM karty. Během příštího roku očekává i uvedení prvních přístrojů s podporou této technologie na trh a komerční spuštění služby.

Vestavěná SIM karta má podobu speciálního čipu a je nedílnou součástí přístroje. Obsahuje informace o profilu uživatele v síti a lze ji programovat na dálku, což je hlavní rozdíl proti klasické SIM. Stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté se aktivuje a propojí s dalšími připojenými produkty zákazníka.

Celosvětová asociace mobilních operátorů GSMA zveřejnila celosvětový standard takzvané vestavěné SIM karty eSIM letos na konci listopadu. Na jeho vzniku se několik let podílela i mateřská firma T-Mobilu Deutsche Telekom.

"První eSIM telefon jsme zákazníkům chtěli nabídnout již letos, k dokončení standardu však bohužel došlo téměř o rok později, než se očekávalo," uvedl manažer inovací Jan Fišer, který má v T-Mobile projekt eSIM na starosti.

Nástup eSIM je úzce spjatý zejména s rozvojem takzvaného internetu věcí (IoT). Umožní snadnou aktivaci, správu a často hromadné ovládání IoT zařízení, ať už jde o chytré hodinky, fitness trackery, měřicí čidla nebo chytré automobily.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy