Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 procentech. Pandemie se na ní ještě neprojevila

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 8. 4. 2020 10:22
Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových třech procentech, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1700 na 225 678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. O více než 9000 ubylo ale také volných pracovních míst, úřad práce jich evidoval 342 287. Údaje zveřejnil ve středu Úřad práce ČR.
Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v krajích ČR k 31. 3. 2020
Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v krajích ČR k 31. 3. 2020 | Foto: Úřad práce ČR

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) již dříve uvedla, že koronavirová krize by se mohla na údajích projevit až v příštích týdnech.

"Březnová příznivá hodnota z trhu práce je dočasná a nezaměstnanost se začne v příštím měsících zvyšovat," uvedl k údajům o nezaměstnanosti hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. "V kontextu některých údajů z okolních zemí, kde v posledních týdnech zaznamenali nejprudší nárůst nezaměstnaných v historii, je však dosavadní vývoj v ČR příznivý," doplnil Seidler.

"Během března zaznamenal ÚP ČR v souvislosti se situací kolem koronaviru zvýšený zájem zaměstnanců i OSVČ o informace k možné evidenci. Počet lidí, kteří se nakonec na Úřad práce ČR přihlásili, byl meziročně o 3,8 procenta a meziměsíčně o 6,1 procenta vyšší. Žádost o zprostředkování zaměstnání a zavedení do evidence podalo 35 714 lidí," uvedl úřad. Naopak 37 405 uchazečů o zaměstnání z evidence odešlo.

O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době podle ředitele Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jana Karmazína především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy.

"Obdobná situace nastává v oblasti automobilového průmyslu a u subdodavatelů působících v této oblasti. Hlásí se i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v zahraničí, například v Rakousku, Itálii, SRN či Švýcarsku. Jsou mezi nimi i pendleři," sdělil Karmazín.

Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR k 31. 3. 2020
Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR k 31. 3. 2020 | Foto: Úřad práce ČR

Mezi těmi, kteří kvůli omezením přerušili v březnu svou činnost, byli i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), většinou drobní podnikatelé a řemeslníci.

Nejnižší nezaměstnanost měla opět Praha

Nejvíce nově příchozích na úřad práce eviduje Moravskoslezský kraj, v rámci okresů pak Praha. Naopak nejméně nových uchazečů se v březnu hlásilo v Karlovarském kraji a z hlediska okresů na Jindřichohradecku.

Z regionů republiky měla ke konci března nejnižší nezaměstnanost stejně jako v únoru Praha, kde podíl lidí bez práce mírně stoupl na dvě procenta. Naopak nejvyšší zůstal podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji, kde stejně jako v únoru dosáhl 4,6 procenta. Z okresů vykázaly nejnižší nezaměstnanost Praha - východ s 1,2 procenta a Pelhřimov s 1,5 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost je se sedmi procenty na Karvinsku.

Nejmenší konkurence na pracovním trhu byla ke konci března v okrese Praha-východ, kde na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,1 uchazeče. Naopak nejvíce lidí připadalo na jedno místo na Karvinsku, a to 6,9. Celorepublikově na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče.

Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, zemědělské a lesní dělníky, montážní dělníky, pomocné dělníky ve výrobě, uklízeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, kuchaře, zedníky nebo pomocné manipulační pracovníky. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Analytici se shodují, že další vývoj nezaměstnanosti se bude odvíjet od toho, jak dlouho bude trvat stav nouze. "V dalších měsících by míra nezaměstnanosti měla růst, vývoj bude hodně záviset na tom, kde se život ve společnosti a spolu s tím ekonomická aktivita začnou vracet k normálu," řekl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v pct.):

Únor 2020 Březen 2020
Praha 1,9 2,0
Středočeský kraj 2,5 2,5
Jihočeský kraj 2,6 2,4
Plzeňský kraj 2,5 2,6
Karlovarský kraj 3,0 3,1
Ústecký kraj 4,3 4,3
Liberecký kraj 3,1 3,1
Královéhradecký kraj 2,5 2,5
Pardubický kraj 2,4 2,3
Vysočina 2,8 2,7
Jihomoravský kraj 3,7 3,6
Olomoucký kraj 3,2 3,1
Zlínský kraj 2,5 2,5
Moravskoslezský kraj 4,6 4,6
ČR 3,0 3,0

Zdroj: Úřad práce ČR

 

Právě se děje

před 54 minutami

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy