Němci chtějí evropské mýtné bez hranic. Když projde, přehodnotíme náš plán, slibují

ČTK ČTK
23. 1. 2017 13:13
Cílem spolkové vlády je podle německého ministra dopravy "společný, vzájemně propojený systém mýtného bez národních bariér". Jakmile bude dohoda o jeho rámci, Berlín přehodnotí a případně přizpůsobí své národní mýtné. Evropská komise ale počítá se systémem, do kterého budou řidiči platit podle ujetých kilometrů, zatímco Německo plánuje mýtné s paušálními poplatky za časové období.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín – Německá vláda je připravena podpořit vytvoření celoevropského systému silničního mýtného. S odvoláním na záměr ministra dopravy Alexandera Dobrindta to napsal magazín Spiegel. Dosud se přitom spolková vláda soustředila především na zavedení mýtného pro osobní auta na německém území.

Německo zavedení dálničních poplatků pro osobní auta plánuje už několik let, donedávna však jeho záměry narážely na odpor Evropské komise. Na konci loňského roku se ale obě strany dohodly na kompromisu, který počítá s tím, že Berlín může německým řidičům náklady na mýtné kompenzovat v závislosti na tom, jak ekologickým vozem jezdí.

Nyní je podle Dobrindta německá vláda také pro celoevropský systém mýtného. Cílem spolkové vlády je podle ministra "společný, vzájemně propojený systém mýtného bez národních bariér". Jakmile bude dohoda o jeho rámci, Berlín přehodnotí a případně přizpůsobí své národní mýtné.

Podle Spiegelu to ale nemusí být úplně jednoduché, protože zatímco Evropská komise počítá se systémem, do kterého budou řidiči platit podle ujetých kilometrů, Německo plánuje mýtné s paušálními poplatky za rok nebo kratší období.

Ani nové plány spolkové republiky, s nimiž komise souhlasí, ale nepřijímají všichni bez výhrad. Někteří europoslanci je označili za v podstatě diskriminační, protože mýtné by vzhledem ke kompenzaci pro německé řidiče de facto platili jen cizinci. Český ministr dopravy Dan Ťok minulý týden uvedl, že pokud bude konečný návrh německé strany diskriminační vůči cizincům, připojí se Česká republika k jeho kritikům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy