Mzdy v TPCA postupně stoupnou o 1700 korun, vyjednaly odbory

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2016 13:35
Průměrný hrubý plat na dělnických pozicích by tak měl být 32 500 korun. Vedle toho zaměstnancům porostou i další bonusy jako například třináctý plat o rovných 6000 korun. Navíc od prosince čekají pracovníky automobilky kratší směny a delší pauzy.
TPCA
TPCA | Foto: Radek Pecák

Kolín – Odbory v kolínské automobilce TPCA vyjednaly postupný růst mezd o 1700 korun, podle nové kolektivní smlouvy by základní tarifní mzdy měly o tuto částku vzrůst do konce příštího roku. Průměrný hrubý plat na dělnických pozicích by tak měl být 32 500 korun.

Ve firmě pracuje asi 2800 lidí. Od prosince bude nově vedený osmihodinový systém směn, zaměstnanci pak budou dostávat směnný příplatek 300 korun měsíčně.

Odboráři se na podobě smlouvy dohodli tento týden s vedením automobilky. Zaměstnancům porostou i další bonusy, například 13. plat se zvýší o 6000 korun. "Novinkou je také zavedení jednorázového bonusu za množství vyrobených aut 3800 korun," řekl dnes mluvčí automobilky Pavel Beneš.

Podle odborářů se podařilo dohodnout nejvyšší možný kompromis. "Jako hlavní nevidím tentokrát pouze mzdy, ale přechod na nový osmihodinový směnný režim, senior program a zaměření na ergonomii," uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný. Od prosince se bude v automobilce pracovat v osmihodinových směnách, což znamená pro pracovníky kratší směny, delší odpočinek mezi směnami a lidé budou pracovat na ranní a odpolední směny.

"Uzavřením kolektivní smlouvy však naše společná práce s odbory nekončí. Budeme se nadále pravidelně setkávat a pracovat na dalších důležitých tématech, jako je sociální program nebo motivace a rozvoj zaměstnanců," doplnil personální ředitel TPCA Jan Pešek.

Odboráři vyhlásili v polovině června stávkovou pohotovost, jednání začala v lednu. V červenci si v referendu odhlasovali, že většina zaměstnanců je pro vyhlášení stávky. Vedení firmy už dříve rozhodlo o zvýšení mezd o 700 korun, ale zaměstnanci trvali na zvýšení o 1350 korun.

Se zavedením směnného příplatku společnost souhlasila už dříve, navrhovala schválených 300 korun měsíčně, odboráři původně požadovali 450 korun měsíčně. 

 

Právě se děje

Další zprávy