reklama
 
 

Máme víc peněz, potvrdili statistici. Se sílící ekonomikou rostou lidem příjmy

2. 2. 2016 13:45
Českým domácnostem se za první tři čtvrtletí minulého roku meziročně zvýšily příjmy o skoro 39 miliard korun na téměř 1,7 bilionu korun, uvedli dnes statistici. K nejvyššímu navýšení výdělků došlo v ubytování, stravování a pohostinství - v odvětví s nejnižší úrovní mezd.

Praha - Českým domácnostem se díky silnému růstu ekonomiky za tři čtvrtletí minulého roku meziročně zvýšily příjmy o 38,8 miliardy korun na téměř 1,7 bilionu korun. Šlo přitom hlavně o mzdy a platy za práci v tuzemsku, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V zahraničí si Češi za loňská tři čtvrtletí vydělali 29,8 miliardy korun.

Domácnosti se podle předsedkyně ČSÚ Ivy Ritschelové nebály utrácet, navíc jejich příjmy nebyly znehodnoceny nárůstem cen. "Domácnosti meziročně zvýšily své výdaje na konečnou spotřebu o 2,8 procenta reálně a také investice do staveb pro bydlení byly vyšší než před rokem. Dál tak stimulovaly hospodářský růst. Po všech vydáních jim zůstalo 42,6 miliardy korun. Tyto prostředky napomohly zlepšit jejich finanční kondici," uvedla Ritschelová.

Nárůst průměrné mzdy byl zřetelný hlavně ve zpracovatelském průmyslu (o 3,3 procenta) a ve velkoobchodu a maloobchodu (o 3,6 procenta). Příznivý vývoj byl patrný i v odvětvích s převahou veřejného sektoru – díky tarifní úpravě stoupl průměrný plat významně ve zdravotní a sociální péči a ve veřejné správě a obraně, uvedli statistici.

Naopak nižší mzdy než před rokem pobírali pouze pracovníci v energetice.

"Je zajímavé, že k nejvyššímu navýšení výdělků došlo v ubytování, stravování a pohostinství, v odvětví s nejnižší úrovní mezd. Příčinou byl zčásti nárůst minimální mzdy, zčásti pak odchod hůře placených zaměstnanců, kteří zkoušeli štěstí v jiných odvětvích. Vzhledem k odchodu nízkopříjmových zaměstnanců vzrostla průměrná mzda výrazně i ve stavebnictví. Je však otázka, jestli i zde převažoval prvek dobrovolnosti, nebo šlo spíše o setrvačnost recese tohoto odvětví z předchozích let," doplnil analytik ČSÚ Lukáš Kučera.

autor: Ekonomika | 2. 2. 2016 13:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama