Levnější energie? Lidé si zablokovali změnu dodavatele

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
9. 1. 2014 5:55
Počet lidí, kteří loni přešli ke konkurenci, klesl o pětinu. Může za to i časový závazek.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Pro změnu dodavatele elektřiny nebo zemního plynu se loni rozhodlo 671 721 odběratelů, což je o téměř pětinu méně než v letech 2012 a 2011.

U elektřiny přešlo loni ke konkurenci 374 440 odběratelů, zatímco předloni 473 128 lidí. U plynu se pak počet změn snížil o téměř 15 procent na 297 281.

Vyplývá to z údajů operátora trhu OTE.

Klesající čísla jsou mimo jiné i důsledkem toho, že možnost změnit dodavatele elektřiny nebo plynu má v Česku čím dál tím méně lidí. Důvodem jsou minimálně dvouleté smlouvy s energetickými firmami, ze kterých se nelze vyvázat.

„Rozhodujícím faktorem pro pokles změn dodavatele jsou zřejmě termínované smlouvy," říká jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

„Velký počet domácností i firem podepsal při první změně dodavatele v minulých letech smlouvu s platností na dva a více let. Smlouvy se často automaticky prodlužují na stejnou dobu, pokud se ve správné době nepodá výpověď," upozorňuje jednatelka portálu srovnejenergie.cz Kateřina Vaňková.

Podle analytika kalkulátoru cen společnosti TZB-info Jana Schindlera se počet zákazníků, kteří mají s dodavateli uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a mohou tedy dodavatele změnit kdykoli, snižuje každý měsíc asi o desetinu.

Konec podomních prodejů

Dalším důvodem, proč lidé přestávají v takové míře měnit dodavatele energií, mohou být také jejich špatné zkušenosti s některými alternativními dodavateli energií z předchozích let. 

„Tato nedůvěra se projevuje především tím, že potenciální zákazníci jsou opatrnější a odmítají komunikovat s prodejci," vysvětluje Schindler.

Neblahé zkušenosti zákazníků tak postupně utlumují podomní prodeje. "Éra podomních prodejců skutečně dohasíná," potvrzuje Jiří Gavor. Kvůli praktikám řady těchto prodejců se mnoho radnic rozhodlo tuto formu nabídky zboží a služeb zakázat, nyní jde asi o sedmdesát měst a obcí, z větších měst například Brno nebo Liberec.

Fenoménem začínají být spíše elektronické aukce, zákazníci slyší také například na reklamy v médiích.

Podle odborníků se počet změn dodavatele energií sníží i v letošním roce. "Vzhledem k situaci na energetických burzách a vývoji kurzu koruny navíc očekávám, že někteří malí obchodníci skončí a jejich zákazníky si rozeberou etablované silné společnosti. Nadále ale zůstane silná konkurence a lidé si budou moci vybrat mezi řadou srovnatelných nabídek," uzavírá Gavor.

 

Právě se děje

před 8 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 18 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 44 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy