Letní boj o cestující. Nejvíce výhod nabízejí České dráhy

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 7. 2014 14:50
Kromě dvoutýdenních jízdenek nebo slev pro studenty se tuzemští dopravci snaží nalákat cestující i na častější spoje nebo přepravu kol.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Chcete využít letní měsíce k výletům po Česku? Peníze ušetříte hlavně při cestování vlakem. České dráhy a Leo Express nabízejí slevy, kromě toho se železniční dopravci snaží lákat zákazníky na speciální prázdninové spoje.

Státní podnik jako každý rok prodává takzvanou Jízdenku na léto, s nížlze během července a srpna neomezeně cestovat druhou třídou po celé republice. Jízdenka platí vždy na čtrnáct dní - pokud si ji však člověk koupí až ke konci prázdnin, může ji využívat nejpozději do 30. srpna.

Jízdenka na léto Českých drah stojí 1190 korun, držitelé karty ISIC nebo zákaznických In-karet ČD ji seženou za 990 korun. Ve srovnání s loňským rokem se cena nezměnila.

Náhrada pro studenty

Leo Express nabídne v létě levnější cestování pouze studentům, a to o 30 procent. Hodlá jim tak vynahradit, že přes léto neplatí slevy dané zákonem.

Pokud chce student levnější jízdenku, musí předložit průkaz ISIC (případně ISIC Scholar nebo ITIC) a věrnostní kartu Leo Expressu nazvanou s:)mile card. Tu lze bezplatně získat na prodejních místech společnosti.

Další soukromník RegioJet, který je součástí holdingu Student Agency, žádné speciální letní slevy nenabízí. "Myslím si, že bonusů máme v průběhu roku dost a že si u nás zákazníci výhodně vyberou i tak," říká mluvčí podniku Petra Nováková. "Snažíme se být nejvýhodnější na trhu celoročně," dodává majitel firmy Radim Jančura.

Více místa pro kola a prázdninové linky 

Státní dopravce v létě přidává vagóny, do kterých se vejde více jízdních kol, třeba v lokálkách na Šumavě nebo na trati Most – Moldava v Krušných Horách. "Vozy s větší kapacitou přidáme i u vybraných rychlíků, například z Brna na Vysočinu a do jižních Čech nebo z Prahy na západ Čech," dodává mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

České dráhy také posilují jízdy nostalgických spojů, například vlaku vedeného parní lokomotivou Kafemlejnek, kterým se lze 19. a 20. července a 9. a 10. srpna svézt po tzv. Bezdružické lokálce.

Mezi 7. a 21. červencem dráhy vypravují divadelní vlak Lustig s herci. Ti na vybraných nádražích uvádějí hru Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Kromě Prahy a Brna bude představení, které má připomenout oběti holocaustu, k vidění i na nákladovém nádraží Ostrava, ve Frenštátu pod Radhoštěm a v Poděbradech.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy