Dovolená se slevou? Při nákupu se vyplatí obezřetnost

Jan Hejl
6. 7. 2014 13:28
Zájem o zájezdy prodávané přes slevové portály v poslední době roste. Kupující ale mohou narazit na úskalí.
Dovolená u moře. Ilustrační foto.
Dovolená u moře. Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – S létem přichází čas dovolených. Zájezdy však nenabízejí jen certifikované cestovní kanceláře. Do přetahované o zákazníky se zapojují i slevové portály, které často bojují zejména nižší cenou, která Čechy láká.

"Podařilo se nám zvýšit prodej zájezdů oproti loňsku o desítky procent," potvrzuje Zdeněk Linc ze serveru Slevomat.cz. Portál Zapakatel.cz meziročně navýšil nabídku v kategorii cestování o dvacet procent.

Při slevách zbystřete

Pokud se ale lidé rozhodnou dát přednost slevovým portálům, může je potkat nepříjemné překvapení. Mnohdy totiž nejsou registrované a nefungují jako cestovní kancelář či agentura, jak se může na první pohled zdát.

"Nenesou žádnou odpovědnost za poskytované informace. Slevový portál neprodává zájezd, ale slevu. Tu klient musí uplatnit u pořadatele zájezdu, tedy cestovní kanceláře," zdůrazňuje mluvčí Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.

Až když zákazník slevu uplatní a uzavře s cestovní kanceláří obchod, vztahují se na něj práva spotřebitele. "Do té doby dává své peníze všanc. Když si koupí zájezd u agentury, jeho práva nejsou nijak dotčena," dodává Papež.

Zaplacený hotel, který vlastně zaplacený není

Slevové portály plní účel zprostředkovatele. Právě vztah mezi jimi a prodejcem služby, respektive cestovní kanceláří, může být problematický. "Spotřebitel by si měl předem zjistit, zda v případě zprostředkování platí zprostředkovateli, nebo přímo prodejci," upozorňuje mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Pokud zákazník zaplatí zprostředkovateli, může se stát, že peníze nedostane přímo prodejce. "Stává se, že spotřebitel například přijede do hotelu, který si objednal a zaplatil, ale tam mu objednané a řádně zaplacené služby odmítnou poskytnout s odůvodněním, že je nemají uhrazeny," vysvětluje Fléglová.

Jak se nenechat napálit

Při nákupu zájezdů na slevových portálech je důležité ověření údajů v obchodním rejstříku. Česká obchodní inspekce radí neplatit předem hned při prvním nákupu. Nezbytné je také seznámit se s obchodními podmínkami i referencemi od ostatních zákazníků.

Varovných signálů, které značí nedůvěryhodnost, je celá řada. "Patří mezi ně chybějící nebo nepřesné údaje o prodejci. Například adresa na magistrátě či obecním úřadě. Zákazník by měl zbystřit, pokud je jediný možný pouze e-mailový kontakt. Příliš nízké ceny nebo požadavek platby předem také mohou značit potenciální problémy," dodává Fléglová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy