E-shop LevnéElektro.cz vyšetřuje policie, zkoumá daňové úniky za desítky milionů

Lukáš Prchal Vojtěch Blažek Ekonomika Lukáš Prchal, Vojtěch Blažek, Ekonomika
Aktualizováno 30. 6. 2016 11:59
E-shop LevneElektro.cz, který minulý týden zastavil provoz kvůli zablokování účtů finanční správou, začali vyšetřovat jihočeští kriminalisté. Kriminalisté mají podezření na daňové úniky za desítky milionů korun. Policisté v případu pod krycím názvem Eden zajistili peníze, zmrazili několik bankovních účtů, osobní auta a jednu nemovitost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archive.org

České Budějovice– Jihočeští kriminalisté začali vyšetřovat daňové úniky v řádech desítek milionů korun. Mezi podezřelými je podle informací online deníku Aktuálně.cz i společnost Elektra PV, která provozovala e-shop LevneElektro.cz a jehož provoz v minulém týdnu náhle zastavila.

Podezřelí se podle policie vyhýbali placení DPH pomocí řetězce firem, skrze které od roku 2013 nakupovali a prodávali elektroniku od dodavatelů z jiných států EU. "Čímž českému státu způsobili škodu, která je předběžně vyčíslena na několik desítek milionů korun," píší kriminalisté v tiskové zprávě.

Policisté v případu pod krycím názvem Eden zabavili hotovost, zmrazili několik bankovních účtů, osobní auta a jednu nemovitost.

Jihočeští kriminalisté celý případ prověřují pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaného formou spolupachatelství. Pokud se případ dostane až k soudu, hrozí za tyto trestné činy až deset let vězení.

E-shop LevneElektro.cz ještě minulý týden prodával zboží. Minulé úterý mu ale finanční správa zablokovala účty. Firma měla miliardový obrat.

Majitel firmy Petr Václav tvrdil, že za blokací stál podvod někoho z jejich 250 dodavatelů. "Důvodem je účast společnosti v obchodním řetězci firem, kterými byla podvedena a za jejichž protiprávní jednání při (ne)odvodu DPH nese díky přenesené daňové povinnosti odpovědnost," uvedl.

Finanční správa v pondělí znovu vyzvala českobudějovickou firmu Elektra PV, která LevneElektro.cz provozovala, aby ji zprostila mlčenlivosti, kterou je ze zákona vázána. „Bez toho se nemůžeme podrobně a kvalifikovaně vyjádřit ke konkrétnímu naznačovanému případu, tedy závažnému obvinění, které má za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost správce daně,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Petr Václav víc k případu neřekl. Nevysvětlil ani, proč zatím daňové úředníky nechce zbavit mlčenlivosti. "Bude to právní boj a já bych nerad naši firmu nějak poškodil," řekl pouze.

"Všichni zákazníci, kteří mají zboží uhrazeno, budou v maximální možné míře uspokojeni. K dnešnímu dni zbývá k odeslání méně než 10 zásilek," uvádí e-shop na svém webu.

Slibuje, že veškeré reklamace převzaté reklamačním oddělením do 21. června budou vyřízeny. "V současné době však není možné přijímat další reklamace, a to do rozhodnutí o dalším postupu. Prosíme vás o řešení reklamací prostřednictvím sítě autorizovaných servisů, které naleznete v manuálu ke zboží či na webových stránkách značky vašeho produktu," dodává provozovatel e-shopu.

Podezřelí se podle policie vyhýbali placení DPH pomocí řetězce firem, skrze které od roku 2013 nakupovaly a prodávaly elektroniku od dodavatelů z jiných států EU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy