reklama
 
 

Babiš: Nováková má zčásti pravdu. Češi by měli nejdříve využívat více dat

18. 2. 2019 16:17
Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) má částečně pravdu v tom, že pokud budou Češi využívat data ve větším rozsahu, pro operátory to může být výhodnější, řekl v reakci na její výroky ohledně cen mobilních operátorů premiér Andrej Babiš (ANO).

Babišova slova zazněla na tiskové konferenci po představení Inovační strategie ČR 2019-2030 v pražském Lichtenštejnském paláci. Premiér tak reagoval na slova ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize.

Nováková v pořadu uvedla, že kvůli tomu, že Češi využívají připojení wi-fi a nekupují data, operátoři nezlevňují. Serveru iDNES.cz následně Babiš řekl, že výrokům Novákové nerozumí a nesouhlasí s nimi.

Nyní Babiš uvedl, že vláda dělá vše pro to, aby se cena mobilních dat snižovala. Premiér podle svých slov opakovaně jednal s jednotlivými operátory a stále není s cenou spokojen. "Faktem je, že operátoři argumentují, že mají velké investice," poznamenal. Ministryně průmyslu má podle něj pravdu v tom, že pokud lidé budou více využívat data, pro operátory to může být výhodnější.

"My na ně tlačíme, nám se nelíbí tarify, protože individuálně, když jsem byl ministr financí, jsem vyjednal skvělý tarif, což se nakonec obrátilo proti mně, protože ho chtěli všichni. Je nepřijatelné, aby drobní uživatelé platili na tarify velkých firem," dodal Babiš. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz novinářů před zasedáním vlády označil slova Novákové za absurdní.

Podle analýzy společnosti Point Topic z loňského roku je v Česku průměrná platba za jeden gigabyte (GB) dat v mobilních sítích LTE třetí nejvyšší v Evropě. Vedla Belgie před Německem, kde vychází jeden GB na zhruba sedm dolarů, v ČR je to pět dolarů.

Za Českem následovaly ve výši plateb přepočtených podle parity kupní síly Španělsko a Slovensko. Naopak mezi nejlevnější země s náklady hluboko pod jedním dolarem patřily Finsko, Rakousko nebo Švýcarsko.

autor: ČTK | 18. 2. 2019 16:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama