Starbucks mění pravidla. V amerických kavárnách nechá i lidi, kteří si nic neobjednají

on on
24. 5. 2018 15:25
Pokud host dodržuje základní pravidla, může využít prostory včetně toalety bez nutnosti si cokoliv objednat. Řetězec tím reaguje na obvinění z rasismu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Seattle/Praha - V americké síti Starbucks můžete nyní posedět nebo si dojít na toaletu, přestože si nic neobjednáte. Kavárenský řetězec mění pravidla pro všechny své provozovny v USA v reakci na dubnový incident ve Filadelfii - obsluha kavárny tam zavolala policii na dvojici černochů, kteří zde čekali na svého kamaráda a chtěli přitom použít toaletu.

Část zákroku policie ve Filadelfii:

Obsluha kavárny Starbucks zavolala polici na dvojici černochů | Video: Reuters

Nově platí, že pokud host dodržuje několik základních pravidel, může využít kavárnu, venkovní posezení i toaletu bez nutnosti si cokoliv objednat. Starbucks na svém webu uvedl, že hosté musí užívat prostory "v souladu s jejich určením", brát ohledy na ostatní, komunikovat s respektem k ostatním a chovat se zodpovědně.

Jestliže návštěvník tato pravidla nedodržuje, měli by se zaměstnanci řídit speciálním návodem pro podobné situace. V nejhorším případě - pokud jde o bezprostřední nebezpečí nebo ohrožení bezpečnosti obsluhy či zákazníků - by měli zaměstnanci volat policii na čísle 911. Důsledkem může být i zákaz vstupu pro konkrétního člověka.

Ze změny pravidel mají někteří zákazníci obavu. Kritici tvrdí, že se v kavárnách budou scházet bezdomovci, drogově závislí lidé nebo teenageři hledající jen místo k sezení.

Po incidentu ve Filadelfii uspořádá kavárenský gigant povinné školení pro všech 175 tisíc amerických zaměstnanců zaměřené proti diskriminaci zákazníků. Kvůli tomu 29. května odpoledne zavře všechny provozovny a kanceláře v USA.

Do českých poboček Starbucksu zatím nařízení o "neomezeném pobytu v kavárně" nedorazilo. Kateřina Kubíčková, která Starbucks mediálně zastupuje, odkázala jen na oficiální tiskovou zprávu, v níž se hovoří o provozovnách v USA.

V kavárnách konkurenční sítě CrossCafe řeší situaci, kdy zákazník pouze využívá prostor podniku a nic nekonzumuje, manažer pobočky, vysvětlila mluvčí řetězce Kateřina Šlapáková.

Monitorovat, kteří z návštěvníků jsou platící, je takřka nemožné, říká mluvčí sítě McDonald´s pro Českou republiku Zuzana Svobodová. "Pokud neobtěžuje platící zákazníky, tak situaci, kdy si návštěvník nic neobjedná, neřešíme," dodává.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy