Aukce pražské invalidovny se neuskuteční, zájem má ale Národní památkový ústav

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 8. 8. 2016 11:58
Do tendru nepřišla žádná nabídka. Národní památkový ústav, který v pátek uvedl, že je připraven objekt převzít, bude jednat o převzetí pražské Invalidovny s ministerstvem kultury příští týden. Historickou budovu chce částečně zpřístupnit veřejnosti.
Invalidovna.
Invalidovna. | Foto: Michaela Danelová

Praha - Do tendru na prodej pražské Invalidovny nepřišla žádná nabídka, aukce se proto konat nebude. Ta by se dnes uskutečnila jen tehdy, pokud by se přihlásilo více zájemců. Na Twitteru to v pondělí oznámil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který prodej památkově chráněného objektu vyhlásil. O Invalidovnu mají ale zájem památkáři.

Objekt se prodával minimálně za 637,7 milionu korun. Mělo jít o největší realitní prodej státního majetku v letošním roce.

Situaci úřad vyhodnocuje a vyčká, zda Národní památkový ústav (NPÚ) projeví o budovu oficiální zájem. Památkový ústav v pátek uvedl, že je připraven objekt převzít. O převzetí pražské Invalidovny chce jednat s ministerstvem kultury příští týden. Oficiální zájem totiž může projevit až po dohodě s ministerstvem.

Historickou budovu chce částečně zpřístupnit veřejnosti a uvažuje, že by zde mohl umístit Územní památkovou správu, pro niž hledá prostory.  Řekla to ředitelka ústavu Naděžda Goryczková. Ústav chce ministerstvu předložit koncept možného využití objektu. Podpořit rekonstrukci objektu z grantu na obnovu památek by mohla i Praha.

Národní památkový ústav by chtěl Invalidovnu částečně zpřístupnit veřejnosti. "Protože si myslíme, že ta budova je velmi autentická, dochovaná, takže bychom ji chtěli veřejnosti trvale zprostředkovat," řekla Goryczková.

NPÚ také hledá prostory v Praze pro umístění své Územní památkové správy, která se stará o hrady a zámky. Ta měla podle původních plánů sídlit na Klárově, ale záměr se zkomplikoval. Proto vedení NPÚ uvažuje, že se by územní pracoviště případně přesunulo do Invalidovny. "Ale to je všechno předčasné," poznamenala Goryczková. "Rozhodně bychom v tuto chvíli s tím pracovali tak, jak umíme, to znamená zpřístupnili částečně objekt veřejnosti," řekla.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) řekla, že Praha je z grantu na obnovu památek schopna podporovat jeho rekonstrukci a využití ze strany neziskového sektoru. Město ale Invalidovnu kupovat nehodlá.

"Nicméně stát nemůže suplovat roli soukromého investora. To si všichni zájemci o objekt musí uvědomit," dodala. Za nejlepší variantu považuje spolupráci města, občanské společnosti a soukromého investora. "Kdyby na Invalidovně participovaly všechny tři strany, tak je objekt zachránitelný," myslí si.

Z Invalidovny by mohlo vzniknout velmi dobře ekonomicky fungující kulturní a sociální centrum, říká Nisan Jazairi z Iniciativy pro Invalidovnu. | Video: Daniela Drtinová

Ředitel územního odborného pracoviště NPÚ v Praze Ondřej Šefců řekl, že se nyní ukáže, zda se stát bude schopen o objekt starat a sežene peníze nejen na jeho obnovu, ale i provozování. Připustil, že mezi odborníky panovaly obavy, aby budovu komerční zájemce nechtěl radikálním způsobem přestavět.

Ředitel Ústavu pro dějiny umění na Univerzitě Karlově Richard Biegel, který byl jedním ze signatářů dopisu premiérovi kvůli zrušení aukce, uvedl, že je patrné, že investoři tušili, že by šlo o extrémně komplikovanou investici. Budova se možná stane i národní kulturní památkou. "Stát by proto měl přijmout nabízené řešení od NPÚ," dodal.

Všechny státní instituce včetně památkářů si ale podle ÚZSVM mohly budovu zdarma za poslední rok převzít již třikrát, žádná ale prý neprojevila zájem. Památkový ústav ale v pátek uvedl, že nabídku nedostal letos ani loni. To ÚZSVM popřel.

"Předpokládáme, že v řádu dnů dorazí od Národního památkového ústavu řádná oficiální žádost o tuto budovu. Poté nic nebrání tomu, abychom tuto budovu Národnímu památkovému ústavu převedli," řekl dnes mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že úřad udělal vše pro to, aby našel pro tuto unikátní památku nového majitele a zachránil ji před další devastací. "Jediné, co mě mrzí, je zbytečná práce i náklady na přípravu prodeje, a to jak našich zaměstnanců, tak i například ministerstva zahraničních věcí a CzechInvestu. Toto úsilí jsme mohli věnovat jiným nepotřebným státním nemovitostem," konstatovala.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil první kolo výběrového řízení na prodej budovy Invalidovny v polovině června letošního roku.

Invalidovna patří k významným barokním stavbám, je kulturní památkou a je na seznamu objektů, které by stát chtěl prohlásit za národní kulturní památky. Pokud mají objekty tento statut, požívají nejvyšší památkové ochrany a nakládat s nimi lze jen pod přísným dohledem památkářů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy