Nahlédněte k jádru atomového reaktoru jen kousek od Prahy. Běží už víc než půlstoletí

Nahlédněte k jádru atomového reaktoru jen kousek od Prahy. Běží už víc než půlstoletí
Právě přicházíme k jadernému reaktoru jen pár kilometrů severně od Prahy.
Jsme v Centru (jaderného) výzkumu v Řeži. Už v roce 1957 zde byl spuštěn první výzkumný reaktor v Československu o výkonu 2 MW, který byl před revolucí přestavěn na 10 MW s řadou bezpečnostních a jiných vylepšení. Od roku 1989 funguje prakticky nepřetržitě, nyní pod hlavičkou Centrum výzkumu Řež, dceřiné společnosti Ústavu jaderného výzkumu Řež.
V areálu centra jsou dva reaktory, oba výzkumné a o minimálním výkonu.
Což ale neznamená, že by zde nefungoval povinný bezpečnostní dohled.
Foto: Jakub Plíhal
Za podpory: logo ČEZ
Aktualizováno 11. 10. 2020 11:00
Jen pár kilometrů od Prahy po proudu Vltavy stojí už víc než půlstoletí Centrum výzkumu Řež. První výzkumný reaktor v tehdejším Československu zde byl spuštěn v roce 1957. Od té doby i díky modernizacím pomáhá už dvojice malých reaktorů zkoumat léky, materiály i například chování látek v radioaktivním prostředí. Nahlédli jsme přímo k zářícímu jádru.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy