Nahlédněte k jádru atomového reaktoru jen kousek od Prahy. Běží už víc než půlstoletí

Nahlédněte k jádru atomového reaktoru jen kousek od Prahy. Běží už víc než půlstoletí
Právě přicházíme k jadernému reaktoru jen pár kilometrů severně od Prahy.
Jsme v Centru (jaderného) výzkumu v Řeži. Už v roce 1957 zde byl spuštěn první výzkumný reaktor v Československu o výkonu 2 MW, který byl před revolucí přestavěn na 10 MW s řadou bezpečnostních a jiných vylepšení. Od roku 1989 funguje prakticky nepřetržitě, nyní pod hlavičkou Centrum výzkumu Řež, dceřiné společnosti Ústavu jaderného výzkumu Řež.
V areálu centra jsou dva reaktory, oba výzkumné a o minimálním výkonu.
Což ale neznamená, že by zde nefungoval povinný bezpečnostní dohled.
Foto: Jakub Plíhal
Za podpory: logo ČEZ
Aktualizováno 11. 10. 2020 11:00
Jen pár kilometrů od Prahy po proudu Vltavy stojí už víc než půlstoletí Centrum výzkumu Řež. První výzkumný reaktor v tehdejším Československu zde byl spuštěn v roce 1957. Od té doby i díky modernizacím pomáhá už dvojice malých reaktorů zkoumat léky, materiály i například chování látek v radioaktivním prostředí. Nahlédli jsme přímo k zářícímu jádru.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy