Firma odstřihne tisíce lidí od proudu. Hrozí jim neoprávněný odběr, varuje úřad

ČTK ČTK
15. 8. 2017 14:29
Více jak šesti tisícům zákazníků alternativního dodavatele energií Enwox Energy hrozí, že budou elektřinu odebírat neoprávněně.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Zákazníkům alternativního dodavatele energií Enwox Energy hrozí, že budou elektřinu odebírat neoprávněně. V tiskové zprávě na to dnes upozornil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu firma oznámila Operátorovi trhu s elektřinou (OTE) zkrácení dodávky u 5403 odběrných míst k tomuto pondělí a u dalších 213 odběrných míst ke dnešku. Někteří lidé si do deseti dní musí najít nového poskytovatele.

Enwox Energy podle ERÚ v komunikaci s některými zákazníky mylně uvádí, že pokud nevyužijí konkrétní nabídku společnosti k převodu, hrozí jim nucený přechod pod dodavatele poslední instance (DPI).

"Vzhledem k nestandardnímu způsobu ukončení, respektive zkrácení dodávek, který společnost Enwox Energy zvolila, však institut DPI nelze využít. Dosavadní zákazníci této společnosti, kteří včas sami nezmění dodavatele, se tak mohou ocitnout v režimu neoprávněného, hovorově řečeno černého odběru," podotkl regulátor. Podle dat OTE bralo od Enwox Energy ke konci června elektřinu 6552 a plyn 1107 odběratelů.

ERÚ dále uvedl, že podle jeho informací už někteří zákazníci firmy nového dodavatele energií mají. Úřad upozorňuje, že ti, kteří ale převedeni nebyli, si musí zajistit dodávku energií od jiných společností sami a dokončit převod do deseti pracovních dnů. Podle informací ČTK někteří dodavatelé už zákazníkům Enwoxu smlouvy nabídli.

Smluvní vztah s Enwox Energy mimo jiné ukončila také společnost ČEZ Distribuce. Jako důvod označila dlouhodobé neplacení pohledávek za distribuci elektřiny, které činí desítky milionů korun.

"V uplynulých měsících jsme intenzivně jednali s Enwox Energy ve snaze uspokojivě vyřešit nastalou situaci ve vztahu ke všem účastníkům trhu. I přes veškeré úsilí se však nepodařilo takové řešení najít," uvedl dnes místopředseda představenstva ČEZ Distribuce Vladimír Budinský.

Dodal, že prioritou pro společnost jsou v této chvíli zákazníci v její distribuční síti, kteří zůstávají klienty ČEZ trvale, bez ohledu na to, jakého obchodníka s elektřinou si svobodně vyberou.

ČEZ působí jako distributor na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy