reklama
 
 

DPH odvede odběratel. Vláda rozšiřuje přenesenou povinnost

15. 6. 2015 14:41
Cílem rozšíření systému reverse charge je sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do Česka.

Praha - Přenesená daňová povinnost, tzv. reverse charge, kdy DPH nepřiznává prodejce, ale odběratel, se od července rozšíří na další zemědělské plodiny. Počítá s tím nařízení, které v pondělí na návrh ministerstva financí schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.

Cílem je sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do Česka. Slovensko uplatňuje režim přenesení daňové povinnosti u zemědělských komodit ve větším rozsahu než Česko.

DPH na žito i chmel

Nově se tak povinnost bude týkat všech zemědělských komodit zahrnutých v kapitolách 10 a 12 společného celního sazebníku EU. Jde o další obiloviny, jako jsou například pšenice a žito, a dále o arašídy, lněná semena nebo chmel.

Od letošního dubna se reverse charge využívá u vybraných položek obilovin, olejnatých semen, technických plodin a cukrové řepy. Jde například o kukuřici, sójové boby a semena řepky.

"Navrhuje se rozšíření nařízení vlády shodně se Slovenskou republikou, a to především z důvodu prevence před přenesením krácení daní z jiných členských států na území České republiky," uvádí zpráva k nařízení. Slovensko uplatňuje od 1. ledna 2015 režim přenesení daňové povinnosti v oblasti zemědělských komodit ve větším rozsahu než Česká republika, a to právě na všechny položky zahrnuté v kapitole 10 a 12 společného celního sazebníku.

Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že v případě poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.

Omezení daňových podvodů

Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH. Opatření se ale netýká koncových drobných spotřebitelů, ale je to opatření na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Povinnost se nyní uplatňuje vedle některých zemědělských plodin při dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí, některých druhů odpadů, stavebních a montážních prací nebo u obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.

Opatření se bude dále rozšiřovat. Od letošního září se přenesená daňová povinnost bude uplatňovat u cukrové řepy a od ledna 2016 bude platit při dodání nemovité věci plátci DPH.

autor: ČTK | 15. 6. 2015 14:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama