Všichni proti Boeingu. Před 50 lety se Evropa spojila, Airbus se však nerodil snadno

Všichni proti Boeingu. Před 50 lety se Evropa spojila, Airbus se však nerodil snadno
Ministři Velké Británie, Francie a tehdejšího západního Německa na snímku z roku 1967 na jednání o společném projektu jménem Airbus. Zleva doprava: francouzský ministr dopravy Jean Chamant, britský ministr technologií John Stonehouse a německý státní tajemník ministerstva hospodářství Johan Schollhorn.
A opět letoun A300. V tehdejší době vládla mezi výrobci letadel s velkou převahou americká firma Boeing.
Airbus Industrie bylo původně konsorcium evropských leteckých firem, které chtěly konkurovat velkým americkým společnostem jako Boeing a McDonnell Douglas. Na snímku vidíte opět vznik letounu A300.
Velký úspěch čekal Airbus s modelem A320, který se stal základem pro celou skupinu verzí se stejnou konstrukcí, ale rozdílnou kapacitou - menší A318 a A319 a větší A321. Na tomto snímku z roku 1987 zaměstnanci dnes již zaniklé společnosti Aérospatiale pózují poblíž tohoto nového typu stroje.
Foto: Profimedia.cz
Evropský výrobce letadel Airbus tento pátek slaví 50 let od svého vzniku. Oslavy výročí však trochu kazí koronavirová pandemie, s jejímiž dopady firma nyní stejně jako její konkurenti bojuje. Současně si ale Airbus může připomenout řadu úspěchů, kterých od svého založení dosáhl. Podívejte se na historických snímcích i fotkách ze současnosti, jak vypadaly milníky evropského šampiona.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy