British Airways daly sbohem obřím jumbům Boeing 747. Královny nebes položila pandemie

British Airways daly sbohem obřím jumbům Boeing 747. Královny nebes položila pandemie
Tato fotografie ukazuje první Boeing 747, který uvedly do provozu francouzské aerolinky Air France. Fotografie pochází z 13. dubna 1970.
I přes nastupující ekonomickou recesi přepravily Boeingy 747 během prvního půl roku milion cestujících. Do konce roku 1970 používalo Jumbo Jety sedmnáct leteckých společností z celého světa a počet lidí, kteří letěli na palubě některého z obřích strojů, se během prvních 12 měsíců jejich služby přehoupl přes sedm milionů.
Jumbo se odlepilo od země až krátce před druhou hodinou ranní newyorského času - v době, kdy mělo podle letového řádu přistávat v Londýně. Dráhy letiště Heathrow se 18 kol mohutného podvozku dotklo ve čtvrt na tři odpoledne místního času, oproti do té doby používaným letounům ušetřili cestující přibližně 20 minut. Na snímku z 21. května 1970 vidíte let Boeingu 747 nad Paříží.
Na počátku února 1970 začal Boeing 747 létat také na trase z Paříže do New Yorku. Na snímku vidíte francouzskou baletku Zizi Jeanmaireovou v kokpitu boeingu během slavnostního otevření linky Francie-USA.
Foto: Reuters
Adéla Očenášková Dan Poláček ČTK Adéla Očenášková, Dan Poláček, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2020 14:13
Britské aerolinky British Airways se ve čtvrtek rozloučily s velkokapacitními letadly Boeing 747. Z londýnského letiště Heathrow naposledy vzlétly zbývající dva stroje této společnosti, která byla ještě donedávna jejich největším provozovatelem. V červenci však oznámila, že provoz letounů 747 ukončí. Sám Boeing pak na konci téhož měsíce uvedl, že do dvou let přestane tento typ letadel vyrábět.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Podnikatel Zadeh, odsouzený za daňové úniky, je podmínečně na svobodě, odpykal si šest a půl roku

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh, odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků, je od pátku podmínečně na svobodě, informovala Česká televize (ČT). V říjnu Krajský soud v Brně v hlavní daňové kauze schválil dohodu o vině a trestu mezi Zadehem a žalobcem. Podnikatel si vyjednal devítiletý trest vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun. Vzhledem k času, který už strávil ve vazbě, mohl následně žádat o podmínečné propuštění. Podle ČT vyšel Zadeh na svobodu v pátek z brněnské vazební věznice.

Dohodnutý trest je souhrnný. Justice už dříve uložila Zadehovi osm let vězení za ovlivňování svědků. Daňovou kauzou se 14 obžalovanými se Krajský soud v Brně zabýval od roku 2016. Šlo o úniky při dovozu pohonných hmot, obžaloba škodu vyčíslila na 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy