Nesnášel přestupy. Tak si Maročan pomocí českých dat sestavil databázi přímých letů

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
22. 10. 2019 12:17
Český vyhledávač letenek Kiwi.com před časem představil službu Tequila, která cestovním agenturám, ale i třeba blogerům umožňuje využívat jeho databáze letů. Právě díky těmto podkladům mohla vzniknout služba Direct Flights podnikatele Sima Elalja.
Foto: Direct-flights.com

O službě informoval server CzechCrunch. "Myšlenku vybudovat tento projekt jsem dostal, když jsem pracoval a cestoval v Asii. Chtěl jsem vědět, kam mohu letět z Bali bez mezipřistání, abych si obnovil své vízum. Uvědomil jsem si, že většina letišť takové informace na svých internetových stránkách neuvádí. Ani vyhledávače letenek jako Skyscanner, Kayak nebo Google-Flights nenabízí týdenní přehledy letů, ze kterých by bylo jasné, které jsou přímé," vysvětluje na webu Product Hunt zakladatel Direct Flights Simo Elalj - Maročan žijící ve Francii.

Rozhodl se tak založit vlastní vyhledávač letenek, který bude sbírat informace od více než 580 aerolinek, analyzovat lety z více než 3200 letišť a pomocí 3D vizualizace je nabízet lidem, kteří nechtějí nebo nemohou přestupovat.

Využil k tomu otevřená data, která poskytuje tuzemský start-up Kiwi.com v rámci platformy Tequila. Ta podle firmy umožňuje třetím stranám jednoduchou implementaci dat do vlastního systému.

"Nabídka nezahrnuje pouze samotný obsah, ale i všechny další funkce jako platební procesy, ochranu proti podvodům, zákaznickou podporu a další výhody. Netradiční cestovní společnosti i začínající start-upy tedy mohou využít veškerý background i zkušenosti zavedené společnosti," uvádí Kiwi.com. Spolupracující za přístup k datům neplatí, naopak dostávají od Kiwi provizi za prodanou letenku.

Protože přímé lety zpravidla zaberou méně času, než lety s přestupem, je služba podle Elalje vhodná například pro lidi, kteří se živí prací na dálku jako takzvaní digitální nomádi a nechtějí trávit hodiny čekání na letištích.

Letenky zde také může hledat někdo, kdo létá často a daleko a pomocí přímých letů chce nasbírat další "nalétané míle" ve věrnostních programech aerolinií. Případně sem zavítají lidé, kteří podobně jako Elalj, nemají vízum.

Společnost Kiwi.com, které pro aplikaci poskytla svou platformu, byla založena Oliverem Dlouhým a Jozefem Képesim v roce 2012. Díky svému originálnímu algoritmu umožňuje kombinaci letů více než 700 dopravců, včetně těch, které spolu standardně nespolupracují. V žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA se společnost umístila na 7. místě a stala se tak nejvýše hodnocenou českou společností vůbec. Systém Kiwi vyřizuje přes 100 000 000 vyhledávacích požadavků denně. 

Na základě platformy Tequila nyní Kiwi spouští nástroj Airport Dashboard, který umožňuje letištím přístup ke specifickým informacím o plánovaných trasách, poptávce i jejich využití pasažéry. Společnost počítá se zájmem ze strany letišť, které si budou moci analyzovat tržní poptávku a pracovat s toky pasažérů využívajících nestandardních tras.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy