Nesnášel přestupy. Tak si Maročan pomocí českých dat sestavil databázi přímých letů

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
22. 10. 2019 12:17
Český vyhledávač letenek Kiwi.com před časem představil službu Tequila, která cestovním agenturám, ale i třeba blogerům umožňuje využívat jeho databáze letů. Právě díky těmto podkladům mohla vzniknout služba Direct Flights podnikatele Sima Elalja.
Foto: Direct-flights.com

O službě informoval server CzechCrunch. "Myšlenku vybudovat tento projekt jsem dostal, když jsem pracoval a cestoval v Asii. Chtěl jsem vědět, kam mohu letět z Bali bez mezipřistání, abych si obnovil své vízum. Uvědomil jsem si, že většina letišť takové informace na svých internetových stránkách neuvádí. Ani vyhledávače letenek jako Skyscanner, Kayak nebo Google-Flights nenabízí týdenní přehledy letů, ze kterých by bylo jasné, které jsou přímé," vysvětluje na webu Product Hunt zakladatel Direct Flights Simo Elalj - Maročan žijící ve Francii.

Rozhodl se tak založit vlastní vyhledávač letenek, který bude sbírat informace od více než 580 aerolinek, analyzovat lety z více než 3200 letišť a pomocí 3D vizualizace je nabízet lidem, kteří nechtějí nebo nemohou přestupovat.

Využil k tomu otevřená data, která poskytuje tuzemský start-up Kiwi.com v rámci platformy Tequila. Ta podle firmy umožňuje třetím stranám jednoduchou implementaci dat do vlastního systému.

"Nabídka nezahrnuje pouze samotný obsah, ale i všechny další funkce jako platební procesy, ochranu proti podvodům, zákaznickou podporu a další výhody. Netradiční cestovní společnosti i začínající start-upy tedy mohou využít veškerý background i zkušenosti zavedené společnosti," uvádí Kiwi.com. Spolupracující za přístup k datům neplatí, naopak dostávají od Kiwi provizi za prodanou letenku.

Protože přímé lety zpravidla zaberou méně času, než lety s přestupem, je služba podle Elalje vhodná například pro lidi, kteří se živí prací na dálku jako takzvaní digitální nomádi a nechtějí trávit hodiny čekání na letištích.

Letenky zde také může hledat někdo, kdo létá často a daleko a pomocí přímých letů chce nasbírat další "nalétané míle" ve věrnostních programech aerolinií. Případně sem zavítají lidé, kteří podobně jako Elalj, nemají vízum.

Společnost Kiwi.com, které pro aplikaci poskytla svou platformu, byla založena Oliverem Dlouhým a Jozefem Képesim v roce 2012. Díky svému originálnímu algoritmu umožňuje kombinaci letů více než 700 dopravců, včetně těch, které spolu standardně nespolupracují. V žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA se společnost umístila na 7. místě a stala se tak nejvýše hodnocenou českou společností vůbec. Systém Kiwi vyřizuje přes 100 000 000 vyhledávacích požadavků denně. 

Na základě platformy Tequila nyní Kiwi spouští nástroj Airport Dashboard, který umožňuje letištím přístup ke specifickým informacím o plánovaných trasách, poptávce i jejich využití pasažéry. Společnost počítá se zájmem ze strany letišť, které si budou moci analyzovat tržní poptávku a pracovat s toky pasažérů využívajících nestandardních tras.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy