Foto: Trolejbusy se vrací do Prahy. Už nejde jen o zkoušku, vzniká nová linka 58

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Do Prahy se po 46 letech oficiálně vrací trolejbus. Zatím jde o jediný vůz, pojede jen jednou za hodinu a vlastně to vůbec není klasický trolejbus... Přesto podle dopravního podniku i organizace ROPID přichází zlomový okamžik.
Testovací provoz začal už v říjnu 2017 na trase Palmovka – Letňany jako doplněk autobusové linky číslo 140. Právě na stoupání v Prosecké ulici se dobře využijí výhody trolejbusů při jízdě v kopcovitém terénu.
Od letošního 1. července začíná pravidelný provoz. Oficiálně vznikne trolejbusová linka 58 – poprvé od roku 1972 se tak tento druh dopravy vrátí do Prahy i v jízdním řádu.
Drážní úřad ji podle zákona eviduje jako trolejbusovou trať, přestože ve skutečnosti jde o „elektrobus s dynamickým dobíjením“.
Foto: PID, DPP
Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 30. 6. 2018 19:00
Od 1. července začíná pravidelný provoz. Zatím s jediným vozem, ale do roku 2021 má na elektřinu kompletně přejít první dosud autobusová linka.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 35 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy