Tichý návrat páry. Česko brázdí první vlak na vodík, chlubí se téměř nulovými emisemi

Tichý návrat páry. Česko brázdí první vlak na vodík, chlubí se téměř nulovými emisemi
Na hlavním nádraží v Praze se 17. května poprvé v Česku představil vodíkový vlak.
Vlak s téměř nulovými emisemi od společnosti Alstom, pojmenovaný Coradia iLint, bude až do 25. května jezdit po tuzemských tratích.
Alstom chce vlak představit zejména dopravcům a úřadům, které veřejnou dopravu objednávají, jako alternativu pro železniční provoz v budoucnosti. Od roku 2018 jezdí vodíkové vlaky od Alstomu v několika evropských zemích.
Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici. Nutné je ale vybudování potřebné infrastruktury - tedy zejména plnících stanic.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 21. 5. 2022 12:38
Na hlavním nádraží v Praze se 17. května poprvé v Česku představil plně vodíkový vlak. Vlak s téměř nulovými emisemi vypouští místo kouře jen vodní páru. Cílem jeho výrobce, společnosti Alstom, je představit alternativní pohon dopravcům i krajům. Vodíkový vlak je určený spíše na regionální tratě, kde může nahradit dieselové lokomotivy či soupravy. Takových tratí je v Česku většina.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy