Praha dává ruce pryč od financování okruhu. Stavbu by měl podle Hřiba převzít stát

Pražská koalice přesouvá vnitřní okruh pod zem. Tají, kolik bude projekt stát
Nákres poslední nedokončené východní části vnitřního okruhu Prahy tak, jak jej navrhuje nová studie.
Povltavská - předchozí návrh.
Povltavská - současný stav.
Libeň, směr Vychovatelna - nová studie 2019.
Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2021 12:35
Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Dříve se mluvilo o tom, že by stát městu přispěl 60 miliardami korun. Po středečním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a vedení města to novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

Vnější okruh kolem Prahy je součástí dálniční sítě a jeho dostavbu má na starosti stát, vnitřní zatím projektovalo a platilo město. Podle Hřiba by mělo předání projektu státu pro město výhody. "Pro Prahu je podstatné to, že bude skutečně právní garance, že se to skutečně stane a co se stane, když to nebude splněno, a také to, že na tom Praha už nebude muset nijak finančně participovat," řekl. Další schůzka by se k tomu podle něj měla uskutečnit do konce července.

Z vnitřního okruhu zbývá dokončit asi desetikilometrový úsek mezi vyústěním tunelu Blanka v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy. Babiš potvrdil, že by ho bylo možné stavět formou PPP projektu, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Podle Hřiba by to v případě předání projektu bylo věcí státu.

"Normálně by to mělo být v režii Prahy, ale my jako stát chceme i zlepšit životní prostředí Pražanů," řekl Babiš a připomněl nedávné zahájení dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, což je první stavba dálnice formou PPP. "Do konce července bychom měli mít propočty, jak by to vyšlo pro stát. Samozřejmě magistrát chce nějaké záruky. Pokud bychom na vládě našli konsensus, dalo by se to řešit formou usnesení vlády," dodal premiér.

Původně město požadovalo, aby stát výměnou za spolupráci při Babišově plánu na vybudování areálu pro úředníky na městských pozemcích v Letňanech přispěl městu 60 miliardami korun na vybrané dopravní stavby včetně okruhu.

Podle primátora by to stále bylo lepší řešení, ale ukázalo se, že je komplikované. "Při těch jednáních se objevila celá řada právních a organizačních detailů, které se jeví, že by se daly snáze řešit v druhé variantě," řekl.

Projekt okruhu současné vedení města oproti původnímu plánu upravilo a rozšířilo délku úseku, který má vést tunely. Oproti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů se nyní počítá s tím, že zahlouben bude dvojnásobek. Primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) ve středu řekl, že zhruba za rok by mohla být hotova dokumentace pro územní řízení. Nyní podle něj město připraví návrh postupu, se kterým poté seznámí premiéra na další schůzce do konce července.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) se zatím jedná pouze o myšlenku. "Pro Prahu je důležitá i rychlost přípravy. Proto dál pokračuji v práci na Městském okruhu, abychom neztratili ani den. Uvidíme, s čím přijde stát, ale za nás se v tuhle chvíli nic nemění a dál vlastními silami posouváme k realizaci jednu z nejdůležitější investic pro Prahu," uvedl.

Zástupci vedení města ve středu s premiérem jednali také o majetkových směnách a o dalším postupu v Letňanech. Tam vše podle Hřiba směřuje k dohodě. "Podařilo se nám přesvědčit pana premiéra, že není možné, aby mu samospráva garantovala vydání stavebních povolení na záměry v Letňanech," řekl. Babiš hovořil o tom, že projekt v Letňanech by měl obrovský přínos pro celou Prahu.

Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) budou pokračovat také jednání o areálu Nemocnice Na Bulovce, který je majetkově rozdělen mezi stát a město. Podle Babiše je důležité počkat na strategii nové vlády, jak k tomu přistoupí. "Podle mého názoru bychom spíš měli postavit novou Bulovku, například v rámci komplexu v Letňanech," řekl premiér.

Radní zmínila také zámek na Veleslavíně, který chce město získat od státu a zřídit tam středisko paliativní péče. "Nadějí je, že osud veleslavínského zámku nadále nebude spojován s otázkou Letňan," komentoval to radní Jan Chabr (TOP 09). Jednání o zámku by se podle něj nadále měla vést odděleně.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 33 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy