Den daňové svobody letos přijde nejpozději v historii. Na stát přestaneme platit 23. června

ČTK ČTK, Ekonomika
1. 2. 2018 11:55
Nejvíce dnů budou daně odvádět lidé ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.
Letos vám až od 24. června půjde celá výplata do kapsy.
Letos vám až od 24. června půjde celá výplata do kapsy. | Foto: ČTK

Praha - Takzvaný den daňové svobody letos v Česku připadne na 23. června, spočítala poradenská společnost Deloitte. Podle ní dosud nikdy nebyl později.

Češi tak budou v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní - o jeden den více než loni.

Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu.

Přibližně stejně jako Češi jsou na tom letos Nizozemci, Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

"V letošním roce roce se sice nemění žádná důležitá daňová sazba, změn v daňovém systému je ale poměrně dost," říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Na jednu stranu se zvýšilo se například daňové zvýhodnění na první dítě, na druhou začaly platit nižší výdajové paušály pro podnikatele a zpřísnily se podmínky pro získání daňového bonusu.

"Nižší výdajové paušály znamenají vyšší daně pro OSVČ, zpřísnění podmínek pro získání daňového bonusu také nezlepšuje podmínky pro plátce daní," vysvětluje.

"Zvýšení minimální mzdy ovlivnilo výši ´školkovného´ a tedy efektivního zdanění fyzických osob," dodává Marek.

Výběr daní v letošním roce ovlivní také již dříve zavedené kontrolní hlášení a postupně spouštěná elektronická evidence tržeb. "Aniž by se zvyšovaly sazby, roste díky efektivnějšímu výběru celkové inkaso daní, a tedy i indikátory daňového břemene jako je den daňové svobody," podotýká Marek.

Podle ředitelky v daňovém oddělení Deloitte Radky Maškové pociťují poplatníci a plátci dlouhodobě nárůst daňové agendy. Finanční úřady se dříve zaměřovaly na jednotlivosti, v poslední době posuzují celkovou ekonomickou a daňovou situaci poplatníka na základě důkladnější analýzy dat z přiznání a hlášení, uvedla.

"To klade samozřejmě větší nároky na správné nastavení systémů a preciznost poskytovaných dat," dodala.

Mezi daňovými poplatníky trvá určitá nejistota, míní Mašková. Podle ní k tomu přispívají časté změny daňových zákonů a někdy nejasné nové výklady platné daňové legislativy.

Kolik dnů letos lidé pracují "pro stát"?

Země Počet dnů Den daňové svobody
Rumunsko 124 3. 5.
Bulharsko 126 6. 5.
Švýcarsko 127 7. 5.
Litva 133 11. 5.
Kypr 143 22. 5.
Lotyšsko 144 22. 5.
Irsko 144 23. 5.
Polsko 149 27. 5.
Malta 149 27. 5.
Velká Británie 151 29. 5.
Slovensko 151 30. 5.
Španělsko 152 30. 5.
Estonsko 153 1. 6.
Norsko 159 7. 6.
Portugalsko 168 16. 6.
Island 170 19. 6.
Nizozemsko 172 19. 6.
Německo 174 22. 6.
Česko 174 23. 6.
Slovinsko 174 22. 6.
Maďarsko 182 1. 7.
Řecko 187 5. 7.
Itálie 189 6. 7.
Švédsko 190 7. 7.
Finsko 195 13. 7.
Rakousko 198 17. 7.
Dánsko 200 17. 7.
Belgie 206 24. 7.
Francie 208 26. 7.
Lucembursko 271 28. 9.

Zdroj: Deloitte, výpočet leden 2018

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy