Co přinesl vstup do EU českému zemědělství? Klady i zápory přehledně

Radim Klekner
30. 6. 2018 11:40
Vstup do Evropské unie a napojení na Společnou zemědělskou politiku (CAP) výrazně přispěly ke stabilizaci agrosektoru v ČR. Vedly k zastavení propadu hospodářského výsledku odvětví a od roku 2011 k jeho pozvolnému a trvalému růstu. Přinesly ale i útlum živočišné produkce a nárůst dovozů.
Foto: Archiv Asociace soukromého zemědělství ČR

Chováme méně prasat a hovězího

Po vstupu do EU se změnila struktura zemědělské produkce.

Nižší ceny konkurence z jiných členských zemích EU, mimo jiné z Polska, měly za následek pokles živočišné výroby, čeští zemědělci chovají méně prasat a hovězího dobytka a také drůbeže.

Zatímco v roce 1998 činil dle ČSÚ podíl skotu na celkové zemědělské produkci 7,6 %, v roce 2017 to bylo 5,6 %, u prasat v roce 1998 to bylo 16,6 % a 6,9 % v roce 2017.

Procentní podíl produkce mléka či obilovin zůstal přibližně stejný, čeští zemědělci ale nyní pěstují více technických plodin, mimo jiné řepky a máku.

Výrazně se nezmenšila plocha obdělávané zemědělské půdy (3,5 milionu hektaru), ze 75 na 70 % klesl podíl orné půdy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy