Česko je přehlcené informačními cedulemi, často jsou přitom zbytečné a nezajímavé

Ekonomika Ekonomika
18. 1. 2020 14:06
Naplánovat si třicetikilometrový pěší výlet českou krajinou, aniž by člověk potkal jediný informační panel, je prakticky nemožné. Velmi často jde o panely, které jsou zbytečné a obsahují nezajímavé informace. Domnívá se tak Bára Dvořáková, členka Sdružení pro interpretaci místního dědictví, které se snaží pomáhat v regionech mimo jiné právě s tvorbou panelů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Dvořáková označila panely za zanedbané a informace ve velkém množství jsou podle ní pro turistu nestravitelné. Dvořáková informační panely kritizovala na konferenci na brněnských veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour.

Tvůrci by podle ní měli především upřednostnit kvalitu nad kvantitou a přemýšlet, pro koho panel vytvářejí a jak ho vhodně do krajiny zakomponovat. "Často ani nemusí jít o panel, může to být lavička, kámen s malou deskou, text může být úsporný, měl by vyprovokovat zájem. Podle výzkumů víme, že panely čte jen 20 až 30 procent turistů, také se doporučuje, že text má pochopit žák sedmé třídy," uvedla Dvořáková.

Informace, které se turistovi na cestě dostanou, mají prohloubit jeho vztah k místu, kterým prochází, k jeho obyvatelům a historii.

Dvořáková po přednášce ukázala řadu příkladů, že mnozí tvůrci se doporučeními rozhodně neřídí a běžně je porušují. Jako extrémní příklad, jak nedělat panely, uvedla karlovarský lázeňský park. "Řada panelů u cesty je tak dlouhá, že na její konec ani nedohlédnete. A šok přijde, když si chcete něco přečíst, protože texty se nevztahují k místu, ale partnerům města i škole vzdálené 30 kilometrů," komentovala špatné příklady Dvořáková.

Ukázala také příklady, jak panel dokáže zabít genia loci tím, že přebije drobnou dominantu místa, jako je křížek u cesty, jak panel slouží jako náhražka encyklopedie či učebnice, jak je text extrémně odborný a pro běžnou populaci prakticky nesrozumitelný.

Problémem jsou také panely, které byly vytvořené z dotací a skončila u nich doba udržitelnosti. Mnohdy se o ně nikdo nestará, jsou rozbité a přestaly sloužit svému účelu. Podle Dvořákové nejde jen o český problém, ale naráží na něj i v zahraničí. "Důležité je, aby tvorba bavila tvůrce a ti aby věděli, pro koho to dělají a co chtějí říct," řekla.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy