Česko čeká horký podzim. Odbory věří, že prosadí skokový růst mezd, pomoci jim mají volby

David Klimeš David Klimeš
6. 9. 2017 22:01
Podle šéfa odborářů Josefa Středuly již česká ekonomika nemůže dál spočívat na polštáři levné práce a pět týdnů před volbami je čas pro to, aby si zaměstnanci řekli o razantní zvýšení mezd v příštím roce.
To nejlepší z debaty Ekonomu k růstu mezd. | Video: Jakub Zuzánek

Praha - Z nadcházejících voleb mohou mít radost především státní zaměstnanci. Vláda v předvolební atmosféře jedná o navýšení platů učitelů o 15 procent, u ostatních státních zaměstnanců o 10 procent. Za zbývající zaměstnance soukromých firem se 14. září chtějí razantně postavit odbory na manifestačním mítinku.

"Už jsme netrpěliví," říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v předvolební debatě týdeníku Ekonom. Podle něj již česká ekonomika nemůže dál spočívat na polštáři levné práce a pět týdnů před volbami je čas pro to, aby si zaměstnanci řekli o razantní zvýšení mezd v příštím roce.

Na tento rok si odbory přály růst o něco málo přes 5 procent, což se jim splnilo. "Někde rostly mzdy o 11, 12, 13 a více procent a nezpůsobilo to žádnou disharmonii, nestoupla nezaměstnanost a ještě to podporuje ekonomiku," argumentuje Středula.

"Lidé tu objektivně čekají růst mezd, protože se nám daří," souhlasí prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý, ale dodává: "Růst mezd musí vycházet ze zaměstnavatelského sektoru a zde je předmět sporu."

Podle informací týdeníku Ekonom si odboráři řeknou v některých sektorech až o násobek toho, co v tomto roce.

Více než Slováci

Průměrná mzda v Česku ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla na 29 346 korun. To znamená růst o 7,6 procenta, po odečtení inflace o 5,3 procenta. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 procenta na 24 896 korun.

Odbory cítí, že přišel čas razantního růstu platů i mezd a zkouší, co ještě dokážou prosadit. Středula upozorňuje, že i ČNB očekává pro tento a příští rok meziroční růst průměrných mezd o více než šest procent. Na umírněné nároky z tohoto roku je tedy čas zapomenout a odbory půjdou s požadavky výrazně výše.

Na otázku, zda si odboráři vydobudou razantní zvyšování mezd stávkami jako nedávno v bratislavském Volkswagenu, Středula říká, že jeho cíl rozhodně není stávkovat. Čekat lze ale ještě úspěšnější nátlak, než se povedlo Slovákům: "My jsme měli ještě úspěšnější stávku. V Mitasu jsme měli nárůst 24 procent, násobek toho, co bylo v bratislavském Volkswagenu."

A když zmiňuje Volkswagen, jedním dechem dodává, že rozhodujícím impulzem pro sebevědomí odborů bude nadcházející kolektivní vyjednávání v mladoboleslavské Škodovce. "Ve Škodovce platí méně než je minimální mzda v Německu," rozhořčuje se a naznačuje, s jakou argumentací půjdou zaměstnanci Škody do vyjednávání s vedením.

Dlouhý oponuje, že především sama prosperující ekonomika tlačí na vyšší mzdy. "Jakkoliv rozumím, co je náplní práce odborů, jejich tlak se mi zdá zbytečný, trochu populistický, a pokud by se mu podlehlo, tak i nebezpečný," říká šéf hospodářské komory.

Foto: Aktuálně.cz
  • Velké téma, jak volby ovlivní naše peněženky, srovnání daňových slibů stran a vyhodnocení těch nejlepších nápadů najdete v týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek.
  • Celý záznam předvolební debaty "Jak zvýšit nízké mzdy" si můžete prohlédnout zde.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy