Česko čeká horký podzim. Odbory věří, že prosadí skokový růst mezd, pomoci jim mají volby

David Klimeš David Klimeš
6. 9. 2017 22:01
Podle šéfa odborářů Josefa Středuly již česká ekonomika nemůže dál spočívat na polštáři levné práce a pět týdnů před volbami je čas pro to, aby si zaměstnanci řekli o razantní zvýšení mezd v příštím roce.
To nejlepší z debaty Ekonomu k růstu mezd. | Video: Jakub Zuzánek

Praha - Z nadcházejících voleb mohou mít radost především státní zaměstnanci. Vláda v předvolební atmosféře jedná o navýšení platů učitelů o 15 procent, u ostatních státních zaměstnanců o 10 procent. Za zbývající zaměstnance soukromých firem se 14. září chtějí razantně postavit odbory na manifestačním mítinku.

"Už jsme netrpěliví," říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v předvolební debatě týdeníku Ekonom. Podle něj již česká ekonomika nemůže dál spočívat na polštáři levné práce a pět týdnů před volbami je čas pro to, aby si zaměstnanci řekli o razantní zvýšení mezd v příštím roce.

Na tento rok si odbory přály růst o něco málo přes 5 procent, což se jim splnilo. "Někde rostly mzdy o 11, 12, 13 a více procent a nezpůsobilo to žádnou disharmonii, nestoupla nezaměstnanost a ještě to podporuje ekonomiku," argumentuje Středula.

"Lidé tu objektivně čekají růst mezd, protože se nám daří," souhlasí prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý, ale dodává: "Růst mezd musí vycházet ze zaměstnavatelského sektoru a zde je předmět sporu."

Podle informací týdeníku Ekonom si odboráři řeknou v některých sektorech až o násobek toho, co v tomto roce.

Více než Slováci

Průměrná mzda v Česku ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla na 29 346 korun. To znamená růst o 7,6 procenta, po odečtení inflace o 5,3 procenta. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 procenta na 24 896 korun.

Odbory cítí, že přišel čas razantního růstu platů i mezd a zkouší, co ještě dokážou prosadit. Středula upozorňuje, že i ČNB očekává pro tento a příští rok meziroční růst průměrných mezd o více než šest procent. Na umírněné nároky z tohoto roku je tedy čas zapomenout a odbory půjdou s požadavky výrazně výše.

Na otázku, zda si odboráři vydobudou razantní zvyšování mezd stávkami jako nedávno v bratislavském Volkswagenu, Středula říká, že jeho cíl rozhodně není stávkovat. Čekat lze ale ještě úspěšnější nátlak, než se povedlo Slovákům: "My jsme měli ještě úspěšnější stávku. V Mitasu jsme měli nárůst 24 procent, násobek toho, co bylo v bratislavském Volkswagenu."

A když zmiňuje Volkswagen, jedním dechem dodává, že rozhodujícím impulzem pro sebevědomí odborů bude nadcházející kolektivní vyjednávání v mladoboleslavské Škodovce. "Ve Škodovce platí méně než je minimální mzda v Německu," rozhořčuje se a naznačuje, s jakou argumentací půjdou zaměstnanci Škody do vyjednávání s vedením.

Dlouhý oponuje, že především sama prosperující ekonomika tlačí na vyšší mzdy. "Jakkoliv rozumím, co je náplní práce odborů, jejich tlak se mi zdá zbytečný, trochu populistický, a pokud by se mu podlehlo, tak i nebezpečný," říká šéf hospodářské komory.

Foto: Aktuálně.cz
  • Velké téma, jak volby ovlivní naše peněženky, srovnání daňových slibů stran a vyhodnocení těch nejlepších nápadů najdete v týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek.
  • Celý záznam předvolební debaty "Jak zvýšit nízké mzdy" si můžete prohlédnout zde.
 

Právě se děje

Další zprávy