Zázračné hubnutí? Většinou podvod, varuje stránka

ČTK ČTK
19. 12. 2011 12:08
Mnoho výrobků na hubnutí prodává klamavá reklama
Zázračné hubnutí láká řadu Čechů, velmi často ale jde o klamavou reklamu.
Zázračné hubnutí láká řadu Čechů, velmi často ale jde o klamavou reklamu. | Foto: KORZO

Praha - Sdružení českých spotřebitelů (SČS) zprovoznilo internetové stránky www.nekorektni-hubnuti.cz, na kterých informuje o nekalých praktikách firem nabízejících prostředky na snižování tělesné hmotnosti. Reklamy na tyto přípravky jsou totiž podle sdružení často klamavé a obsahují nepravdivé údaje.

"Chceme zúročit své zkušenosti s tímto nešvarem ve formě domény speciálně zaměřené na tento negativní jev na trhu. Naše nové stránky chtějí spotřebitelům napomoci se v této džungli zorientovat," sdělil dnes ČTK předseda SČS Libor Dupal.

Na internetových stránkách bude SČS zveřejňovat případy nekalých praktik při nabídce přípravků na hubnutí. Součástí stránek jsou také základní informace o nadváze a obezitě či o legislativě týkající se nabízení výrobků na snižování hmotnosti.

"Častým prohřeškem při nabízení doplňků stravy na hubnutí je, že reklama obsahuje údaje o míře nebo množství úbytku hmotnosti v souvislosti s konzumací doplňku stravy. Tedy odkazuje na příklad osoby, která zhubla například 28 kilogramů za měsíc," upozornila potravinářská expertka Irena Michalová, podle které reklamy na tyto přípravy mnohdy také obsahují vědecky neprokázané informace o jejich příznivém vlivu na snižování tělesné hmotnosti.

Po přípravcích určených ke snižování tělesné hmotnosti je v Česku značná poptávka. Normální váhu má totiž jen 42 procent dospělých Češek a Čechů. Dalších 35 procent Čechů se potýká s nadváhou a 23 procent s obezitou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy