Žádná solidarita. Češi by Řekům nepomohli

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2010 17:40
To Němci jsou větší granti. Platí nejvíce a ještě s tím souhlasí
Řekům se zdá být záchranný plán příliš tvrdý, nechtějí přijít o své sociální výdobytky
Řekům se zdá být záchranný plán příliš tvrdý, nechtějí přijít o své sociální výdobytky | Foto: Reuters

Praha - Pokud by záleželo na rozhodnutí české veřejnosti, Řekové by se finanční pomoci nedočkali. Vyplývá to alespoň z internetového výzkumu veřejného mínění agentury Stem/Mark.

Pouze třetina dotázaných odpověděla, že považuje finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie za správný krok.

S mezinárodní pomocí zemi, která se potácí na pokraji bankrotu, nesouhlasí 68 procent dotázaných. Čtvrtina respondentů dokonce uvedla, že to rozhodně není správné řešení.

Tři pětiny dotázaných se domnívají, že peníze poputují do Atén zbytečně. V úspěch záchranného plánu věří sedmnáct procent respondentů. Největší procento (91 %) lidí se shodlo na tom, že by měly být současné problémy Řecka poučením i pro další členské státy Evropské Unie.

Lidé dokonce chtějí vyloučení Řecka z EU

Pro vyloučení Řecka z EU by hlasovalo 42 procent respondentů, kteří se zároveň ztotožňují s výrokem, že další solidarita již není možná. Naopak 37 procent oslovených Čechů odpovědělo, že podle jejich názorů není jiné řešení, než zadluženým Řekům pomoci.

Většina lidí (85 %) by rovněž souhlasila s výrokem, že by ostatní země neměly doplácet na štědrou finanční politiku a podvody řeckých úředníků.

Výzkum byl prováděn od začátku května na reprezentativním vzorku 610 náhodně vybraných internetových uživatelů, ve věku od 15 do 59 let.

Němci pomoc schvalují

Paradoxní je, že podle německého výzkumu veřejného mínění, který ve stejnou dobu provedla společnost Forsa opinion research na reprezentativním vzorku tisíce Němců, se ukázalo, že většina našich západních sousedů s mezinárodní pomocí souhlasí. A to i přes fakt, že Němci budou na Řecko doplácet zdaleka nejvíce.

Se solidarní politikou se ztotožňuje 52 procent Němců. 43 procent naopak s plánem pomoci nesouhlasí. Přesto, že z Atén stále přicházejí špatné zprávy, 76 procent Němců odpovědělo, že Řeky vnímá jako sympatické nebo dokonce velmi sympatické.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy