Za kolik bude euro, co udělá vyšší DPH? Předpověď z ČNB

ČTK ČTK
4. 8. 2011 15:11
Vyšší DPH připraví ekonomiku o část výkonu, říká centrální banka
ČNB pro rok 2012 zhoršila předpověď výkonu tuzemské ekonomiky
ČNB pro rok 2012 zhoršila předpověď výkonu tuzemské ekonomiky | Foto: Reuters

Praha - Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní rok na 2,1 procenta z předchozích 1,5 procenta. Pro příští rok naopak centrální banka zhoršila mimo jiné kvůli zvýšení DPH odhad růstu HDP na 2,2 procenta z předchozích 2,8 procenta.

Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. V roce 2013 by měla podle odhadů ČNB česká ekonomika růst o 3,8 procenta.

Ministerstvo financí před několika dny zlepšilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky, a to na 2,5 procenta v obou letech. Loni ekonomika stoupla o 2,3 procenta.

Růst ekonomiky letos podle Singera bude ovlivněn rozpočtovými úsporami, odezněním investic do zásob a zpomalením růstu zahraničních ekonomik poptávky. K výraznějšímu růstu dojde podle guvernéra až v roce 2013. "Neočekáváme žádná překvapení. Ta hlavní zpráva se od minulé prognózy příliš neposouvá," uvedl Singer.

Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by se měla vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB.

Nová prognóza počítá podle guvernéra nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb v nejbližším období, následně by měly sazby od přelomu letošního a příštího roku postupně růst. "Ta prognóza sama o sobě posunuje zvyšování úrokových sazeb zhruba o jedno čtvrtletí," uvedl Singer.

Kurz české koruny v letošním roce centrální banka v nové prognóze očekává na 24,10 Kč/EUR. Příští rok ČNB očekává posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. Koruna se nyní obchoduje kolem 24,27 Kč/EUR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy