Vznikl nový gigant: Spojily se British Airways a Iberia

Veronika Skálová Veronika Skálová
8. 4. 2010 10:09
Spojením obou ztrátových aerolinek vznikne třetí největší dopravce na světě, druhý v Evropě.
British Airways podepsaly dlouho očekávanou dohodu chvíli po stávce svého palubního personálu.
British Airways podepsaly dlouho očekávanou dohodu chvíli po stávce svého palubního personálu. | Foto: Reuters

Madrid - Třetí největší aerolinky na světě podle výše příjmu a druhé největší v Evropě dnes vznikly spojením společností British Airways a španělské Iberie. Oboje aerolinky byly v poslední době ztrátové a věří, že fúzí tento vývoj zvrátí. Spojení sil by jim mělo umožnit lépe čelit celosvětovému poklesu letecké dopravy. Informovala o tom agentura Reuters.

Takto vzniklá skupina má hodnotu dosahující téměř osmi miliard dolarů a bude disponovat 419 letadly a dopravovat 61,5 milionu cestujících ročně do 205 destinací. Denně uskuteční 1700 letů a zaměstnávají přes 60 tisíc lidí.

Ve fúzi se setkává silná pozice British Airways v Evropě a Severní Americe s úspěšným působením Iberie v Latinské Americe. Pozice nově vzniklého společenství by se mohla ještě zlepšit plánovaným spojenectvím se společností American Airlines.

Akcionáři British Airways budou mít v tomto leteckém gigantu 55 procent, akcionáři Iberie zbylých 45 procent. Sídlo nově vzniklého holdingu bude v Londýně a v jeho vedení zasednou zástupci obou aerolinek. Holding by měl mít roční obrat okolo 20 miliard dolarů.

Obě společnosti budou zatím dál létat pod vlastními značkami, přestože to znamená zdvojení leteckých centrál v Londýně a Madridu. Dohodu mají ještě posvětit akcionáři obou společností na svém setkání v listopadu letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy