Vzali zálohy, ale domy nedostavěli. Teď jsou ve vazbě

Veronika Skálová Veronika Skálová
1. 7. 2009 20:50
Podnikatelé v Kuřimi podvedli desítky lidí. Dluží 17 milionů.
Vlastního domu se nedočkalo šestadvacet klientů Realit z Lipé. Ilustrační snímek.
Vlastního domu se nedočkalo šestadvacet klientů Realit z Lipé. Ilustrační snímek. | Foto: MŽP

Brno - Šestadvacet rodin už mělo touto dobou bydlet v malých, energeticky úsporných rodinných domcích. Namísto toho přišli lidé, kteří naletěli kuřimské developerské společnosti Reality z Lipé a zaplatili zálohy, celkem o miliony.

Od prosince je firma v insolvenčním řízení, od neděle její jednatel Robert Justych a obchodní ředitel Marek Mřihlad ve vazbě.

Firma sice několik domků opravdu rozestavěla, ale dokončila jen asi čtyři stavby. U těch však chybí dokumentace potřebná ke kolaudaci. Další rozestavěné domy bylo nutné strhnout.

Místo domů mají dluhy

Kromě klientů, kterým naslibovali za tři měsíce postavit úsporné bydlení, tak Reality z Lipé dluží i třicítce dodavatelů. Dohromady dluží víc než 17 milionů korun.

„Firma slibovala výstavbu rodinných domů, u šestadvaceti projektů ale záměr nedotáhla do konce. Představitelům společnosti nyní hrozí až dvanáct let vězení," uvedla mluvčí jihomoravských policistů Soňa Svobodová.

Mnoha rodinám zastavila banka čerpání hypotéky, nemohou tedy ani stavět dál. Někteří přišli o částky překračující milion korun, které nyní musí splácet.

Policisté se případem zabývají od ledna, až dosud byli oba obvinění stíhaní na svobodě.

Vyšetřování je nerozházelo

Finanční potíže Realit z Lipé oběma podezřelým zřejmě starosti nedělaly. Marek Mřihlad krátce předtím, než se Reality z Lipé dostaly do insolvenčního řízení, založil novou společnost podnikající v realitách.

Policejní vyšetřování je nezajímalo o mnoho víc. S policisty nespolupracovali ani nezvedali telefony.

Když kriminalisté navštívili domovy obou mužů i sídlo firmy, čekalo na ně nemilé překvapení. Všechny nemovitosti totiž byly prodány v exekuci.

„Oba muže vypátrali až v penzionu u Znojma. Zdržovali se tam ve společnosti osoby, která byla v celostátním pátrání. Policisté proto všechny tři zatkli a požádali soud o vzetí představitelů firmy do vazby. Soud jim vyhověl," shrnula vývoj posledních dní Svobodová

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy