Vzali zálohy, ale domy nedostavěli. Teď jsou ve vazbě

Veronika Skálová Veronika Skálová
1. 7. 2009 20:50
Podnikatelé v Kuřimi podvedli desítky lidí. Dluží 17 milionů.
Vlastního domu se nedočkalo šestadvacet klientů Realit z Lipé. Ilustrační snímek.
Vlastního domu se nedočkalo šestadvacet klientů Realit z Lipé. Ilustrační snímek. | Foto: MŽP

Brno - Šestadvacet rodin už mělo touto dobou bydlet v malých, energeticky úsporných rodinných domcích. Namísto toho přišli lidé, kteří naletěli kuřimské developerské společnosti Reality z Lipé a zaplatili zálohy, celkem o miliony.

Od prosince je firma v insolvenčním řízení, od neděle její jednatel Robert Justych a obchodní ředitel Marek Mřihlad ve vazbě.

Firma sice několik domků opravdu rozestavěla, ale dokončila jen asi čtyři stavby. U těch však chybí dokumentace potřebná ke kolaudaci. Další rozestavěné domy bylo nutné strhnout.

Místo domů mají dluhy

Kromě klientů, kterým naslibovali za tři měsíce postavit úsporné bydlení, tak Reality z Lipé dluží i třicítce dodavatelů. Dohromady dluží víc než 17 milionů korun.

„Firma slibovala výstavbu rodinných domů, u šestadvaceti projektů ale záměr nedotáhla do konce. Představitelům společnosti nyní hrozí až dvanáct let vězení," uvedla mluvčí jihomoravských policistů Soňa Svobodová.

Mnoha rodinám zastavila banka čerpání hypotéky, nemohou tedy ani stavět dál. Někteří přišli o částky překračující milion korun, které nyní musí splácet.

Policisté se případem zabývají od ledna, až dosud byli oba obvinění stíhaní na svobodě.

Vyšetřování je nerozházelo

Finanční potíže Realit z Lipé oběma podezřelým zřejmě starosti nedělaly. Marek Mřihlad krátce předtím, než se Reality z Lipé dostaly do insolvenčního řízení, založil novou společnost podnikající v realitách.

Policejní vyšetřování je nezajímalo o mnoho víc. S policisty nespolupracovali ani nezvedali telefony.

Když kriminalisté navštívili domovy obou mužů i sídlo firmy, čekalo na ně nemilé překvapení. Všechny nemovitosti totiž byly prodány v exekuci.

„Oba muže vypátrali až v penzionu u Znojma. Zdržovali se tam ve společnosti osoby, která byla v celostátním pátrání. Policisté proto všechny tři zatkli a požádali soud o vzetí představitelů firmy do vazby. Soud jim vyhověl," shrnula vývoj posledních dní Svobodová

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy