Volat z mobilu v zahraničí? Vyhýbá se tomu 76 % Čechů

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
14. 2. 2011 14:45
Češi nejčastěji z obyvatel Unie posílají SMSky
Zavolat domů z dovolené? Rozmyslí si to tři čtvrtiny Čechů.
Zavolat domů z dovolené? Rozmyslí si to tři čtvrtiny Čechů. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Platit za roaming na dovolené? To raději mobilní telefon moc nepoužívat, myslí si Evropané. Jejich názor nezměnilo ani snížení cen za přeshraniční volání. Za posledních pět let poklesly poplatky díky regulaci Evropské komise o tři čtvrtiny.

Vyplývá to z čerstvého průzkumu Eurobarometr. Vysoké náklady na volání ze zahraničí dělají starost 72 procentům Evropanů, mezi Čechy se jich obává dokonce více než tři čtvrtiny lidí.

A to nejsou Češi zdaleka nejopatrnější při používání mobilů za hranicemi. Své hovory kvůli příliš vysokým nákladům omezuje 78 procent Dánů, 80 procent Litevců a Belgičanů a 81 procent Švédů.

Lidé požadují zlevnění 

"Spotřebitelé jsou přesvědčeni, že je ještě veliký prostor pro zlepšení, především u datového roamingu," komentovala průzkum eurokomisařka Neelie Kroesová.

Pokud už Češi za hranicemi republiky mobil používají, nejčastěji posílají textové zprávy, dokonce téměř nejvíc ze všech obyvatel členských zemí Unie. Využívání této služby uvedlo 72 procent dotázaných Čechů, zatímco volání přiznává jen 47 procent z nich. To je jeden z nejnižších údajů v Unii. Úplně nejméně pak využívají právě datové služby, které využívají jen tři procenta Čechů.

Přesto však navzdory poklesu turistického ruchu využívání roamingu v Unii roste. I když se turismus v letech 2006 až 2010 snížil o 13 procent, ve stejném období vzrostlo používání roamingu u hovorů o více než 30 procent, u textových zpráv dokonce o více než 40 procent.

Snižování cen zatím jen o centy

Unie se cenami roamingu zabývá posledních pět let a za tu cenu jeho ceny poklesly asi o tři čtvrtiny. Evropská komise by ráda zvýšené sazby za požívání mobilu v zahraničí úplně zrušila, zatím jen reguluje jejich výši.

Od loňského července snížila Evropská komise maximální cenu za odchozí roamingový hovor na 39 centů (zhruba 9,5 Kč) za minutu z předchozích 43 centů za minutu bez DPH a cena za příchozí hovor činí maximálně 15 centů za minutu místo dřívějších 19 centů. Vedle toho komise nastavila limit pro datový roaming 50 eur bez DPH.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy